“Es ar prātu nodevos izzināt gudrību…”*

19. Sep, 2024

Apskats par bibliskās interpretācijas”Gudrības komentāru” sēriju (Wisdom Commentary series).

The Wisdom Commentary (“Gudrības komentāru” sērija) ir pirmā starptautiskā un starpkonfesionālā akadēmiskā sadarbība, kas piedāvā detalizētus feministiskās interpretācijas komentārus visām 66 Bībeles grāmatām. Sēriju izdod Liturgical Press (Minesota, ASV), un tās galvenā redaktore ir Jaunās Derības pētniece Barbara Rīda (Barbara Reid, OP).

Lai gan Wisdom Commentary sērijas nosaukums nav tieši saistīts ar Sofiju – augstākās gudrības personifikāciju jūdaisma un kristietības mistiskajā tradīcijā, tam ir tematiska saikne, izceļot vairākas gudrības nozīmes. “Gudrība” norāda uz iekļaujošu un daudzveidīgu perspektīvu – uz gudrību, kas rodas dialogā ar Bībeles tekstu, iesaistot dažādas balsis, tostarp vēsturiski marginalizētas grupas un sievietes. Tas akcentē vērtīgās atziņas, kas rodas, kad tiek iesaistītas dažādas ģeogrāfiskās, teoloģiskās, kultūras un sociālās perspektīvas.

Otrs būtisks aspekts ir feministiskā un starpdisciplinārā gudrība – šī komentāru sērija izceļ zinātnieces un sievietes, kuras interpretācijas procesā sniedz dažāda veida “gudrību”, iesaistot feminismu, sieviešu studijas, postkoloniālismu un ekoloģijas perspektīvas. Trešais aspekts ir paša Bībeles un teoloģiju dziļums – Bībeles tradīcijas gudrība vienmēr saistīta ar kritisku domāšanu, taisnīgumu un dziļāku dzīves izpratni.

Papildus Wisdom Commentary sērijai ir jāmin arī citas aktuālas komentāru sērijas, kas balstās vai iekļauj feministisko perspektīvu: Feminist Companion to the Bible Series (izdevniecība Sheffield Academic Press, redaktore Athalya Brenner-Idan), kas piedāvā Vecās Derības feministiskus skaidrojumus, izmantojot literāro un sociāli zinātnisko analīzi. Paralēli šai sērijai tiek izdota arī Feminist Companion to the New Testament and Early Christian Writings (redaktores: Amy-Jill Levine, Marianne Blickenstaff un Maria Mayo Robbins) – eseju sērija par atsevišķiem Bībeles tekstiem, nevis visu Bībeles grāmatu komentāri. Texts @ Contexts Series (izdevniecība Fortress Press) piedāvā Bībeles tekstu lasījumu no dažādām perspektīvām, tostarp izmantojot postkoloniālo un feministisko prizmu. Vēl jāpiemin Sacra Pagina Series (izdevniecība Liturgical Press), kuras daži sējumi ietver dzimumjūtīgu pieeju Bībeles tekstu skaidrošanā, īpaši no katoliskās teoloģijas perspektīvas.

Vāciski, bet tagad arī angļu valodā izdots viensējuma feministiskais Bībeles kompendijs Kompendium Feministische Bibelauslegung (izdevniecība Gütersloher Verlagshaus; redaktores Luise Schottroff un Marie-Theres Wacker), kurā piedāvātas vācu feministiskās Bībeles interpretācijas katrai Bībeles grāmatai, ieskaitot apokrifus un citus tekstus ārpus kanona. Turpinās arī darbs pie daudzsējumu un vairākās valodās izdotā projekta The Bible and Women: An Encyclopedia of Exegesis and Cultural History (redaktores Irmtraud Fischer, Adriana Valerio, Mercedes Navarro Puerto un Christiana de Groot), kas iepazīstina ar Bībeles recepcijas vēsturi Rietumu kultūras vēsturē, īpaši pievēršoties dzimumu tēmām, Bībeles sieviešu personāžiem un Bībeles sieviešu interpretēm.

Wisdom Commentary ir daudzsējumu projekts, kas aizsākās 2014. gadā. Darbu pie visu sešdesmit sešu Bībeles grāmatu komentāriem paredzēts pabeigt 2025. gadā, un līdz šim jau izdoti 58 sējumi. Katrs sējums seko līdzīgai struktūrai, kur pētnieku komanda piedāvā komentāru par biblisko tekstu caur feministisko prizmu, papildinot to ar dažādu akadēmisko disciplīnu un perspektīvu atziņām. Rezultāts ir komentāru kolekcija, kas ir ne tikai akadēmiski stabila, bet arī vērš uzmanību taisnīguma un iekļaušanas jautājumiem mūsdienu daudzveidīgajos kultūras kontekstos.

Atšķirībā no agrākām feministiskām pieejām, kurās galvenais mērķis bija norādīt un kritizēt patriarhālās struktūras Bībelē, šīs sērijas uzdevums ir pieejamā veidā – saprotamā formātā sludinātājiem, rakstu skolotājiem un pētniekiem – runāt par Dieva redzējumu, kur iekļaujoša vienlīdzība, cieņa un taisnīgums tiek piedāvāti visiem. Mērķis nav opozīcija, bet gan paplašināta pieeja un līdzdalība interpretatīvajā dialogā.

Barbara Rīda norāda, ka Wisdom Commentary pētniecības mērķis nav uzspiest laikmetīgus uzskatus senajām kultūrām, bet gan atklāt, kā ideoloģiski problemātiskie domāšanas modeļi, kas ietekmēja seno tekstu radīšanu, joprojām tiek popularizēti mūsdienās. Mūsdienu Bībeles pētnieces feministes ne tikai dekonstruē, bet arī atjauno un rekonstruē Bībeles vēsturi kā sieviešu vēsturi, kurā sievietes ir bijušas centrālas un aktīvas reliģiskā mantojuma veidotājas.

Wisdom Commentary sērija ir nozīmīgs solis Bībeles pētniecībā, apvienojot daudzas balsis no dažādiem ģeogrāfiskiem, kultūras un teoloģiskiem kontekstiem, piedāvājot svaigu un iekļaujošu skatījumu uz Svētajiem Rakstiem. Sērija apzināti atšķiras no tradicionālajiem komentāriem, aplūkojot Bībeles tekstus caur feministiskās teoloģijas prizmu visām Bībeles grāmatām. Lasītāji var studēt Bībeli, izprotot, ka dzimums, kultūra un konteksts ietekmē gan tekstu, gan tā interpretāciju.

Komentāru sērijas mērķis ir nodrošināt platformu, kurā dažādas perspektīvas, īpaši sieviešu un marginalizēto grupu viedokļi, piedalās interpretācijas procesā. Barbara Rīda saka: “Gudrības komentāru mērķis ir dot sievietēm viņu pelnīto vietu pie Bībeles interpretācijas galda.” Tas nozīmē, ka balsis, kas bieži tiek ignorētas tradicionālajā Bībeles pētniecībā, kur dominē (balto) vīriešu interpretācijas, tiek izvirzītas priekšplānā, piedāvājot jaunas atziņas, kas izaicina un bagātina ierastās Svēto Rakstu lasīšanas tradīcijas.

Viens no šīs sērijas spēcīgākajiem aspektiem ir apņemšanās pievērsties Bībeles tekstam no to sieviešu perspektīvām, kas pārstāv dažādus ģeogrāfiskos, sociālos un teoloģiskos kontekstus. Dalībnieki nav ierobežoti vienā konkrētā tradīcijā, bet katrs autors ienes pētījumā savu pieredzi un zinātnisko mantojumu, veicinot daudzveidību un daudzslāņainību. Wisdom Commentary līdzautoru vidū ir feministi teologi (sievietes un vīrieši) no dažādām baznīcu un teoloģiskajām tradīcijām, kā arī jūdaisma pētnieki, ētikas speciālisti un vēsturnieki, kuri pārstāv visus pasaules kontinentus — Āfriku, Āziju, Latīņameriku, Ziemeļameriku un Eiropu. Šie autori sarunā ar Bībeles tekstiem ienes savus individuālos kultūras un teoloģiskos mantojumus. Šī globālā perspektīva uzsver to, kā Bībeles interpretācijas var ietekmēt dažādi konteksti, norādot, ka nav vienas, absolūtas lasīšanas tradīcijas. Drīzāk pastāv lasījumu daudzveidība, kuru veido dažādi sociāli, kultūras un teoloģiski faktori.

Paplašinot interpretācijas procesu un atverot to dažādām balsīm, Wisdom Commentary ļauj lasītājiem ieraudzīt, kā Bībele runā par dzimuma, varas, taisnīguma un atbrīvošanas jautājumiem jaunos un pārveidojošos veidos. Komentāru sērijas redaktori uzsver, ka šie izdevumi ir noderīgi dažādos kontekstos — sākot no akadēmiskās pētniecības līdz personīgajām pārdomām un pat pastorālajam darbam. Tiem, kas nodarbojas ar akadēmisko izpēti, šī sērija piedāvā daudz jaunu ieskatu, kas izaicina tradicionālos Bībeles interpretācijas veidus un paver jaunus pētniecības ceļus. Mācītājiem un reliģiskajiem līderiem Wisdom Commentary var būt vērtīgs resurss sprediķu un mācību sagatavošanā, piedāvājot jaunas perspektīvas par pazīstamiem tekstiem, kas var palīdzēt draudzēm dziļāk izprast un pārdomāt Svētos Rakstus. Savukārt tiem, kas nodarbojas ar personīgo izpēti vai pārdomām, šī sērija piedāvā balsu daudzveidību, kas palīdz lasītājiem ieraudzīt Bībeli jaunā, bagātīgā un transformējošā gaismā.

Pateicoties sērijas apņēmībai veidot iekļaujošu dialogu, dažādajam autoru lokam un rūpīgajai pieejai Bībeles tekstam, Wisdom Commentary kalpo par paraugu tam, kā Bībeles pētniecība var būt gan akadēmiski pamatota, gan sociāli pārveidojoša. Šī komentāru sērija, visticamāk, atstās ilgtspējīgu mantojumu, piedāvājot nākamajām paaudzēm vērtīgu resursu, kas pievēršas Bībelei caur taisnīguma, iekļaušanas un gudrības prizmu.

*Mācītājs 1:17

https://litpress.org/wisdom-commentary-series?srsltid=AfmBOorIG-k6xfWVbT5pGXEtwpshSP1cH_CJ8mBZIjSSwfLlqEnWatvX

https://www.youtube.com/watch?v=OoTmqgpY8uE

https://bestcommentaries.com/series/wisdom-commentary-wc/

Eds. Alice L. LaffeyMahri Leonard-Fleckman, Wisdom commentary: Vol. 8, Ruth, MN: Liturgical Press, 2017. (Editor’s Introduction to Wisdom Commentary xvii – xxxvii).