Dokumentālās filmas “Svārstības” mediju apskats

28. Feb, 2023

Kadrs no filmas ” Svārstības”.

Šogad Nacionālā kino fonda balvai “Lielais Kristaps” dokumentālo filmu kategorijā tika nominēta un īpašo žūrijas atzinības balvu saņēma režisores Kristīnes Briedes filma “Svārstības”. Filma aktualizē jautājumu par sievietes lomu baznīcā un ordinācijas tēmu, pievēršoties Daces Balodes, Rudītes Losānes un Agritas Staško personīgiem  kalpošanas un pieredzes naratīviem. Piedāvājam ieskatu mediju ziņās, kas vēsta par filmu “Svārstības”.

The documentary movie “Svārstības” (Fluctuations, 2023. Director Kristīne Briede) recently received a special recognition by the jury of the Latvian National Film Award “Lielais Kristaps”. Fluctuations is a documentary film that draws attention to the complex history of women’s ordination in the Latvian Evangelical Lutheran Church, and focuses on three personal narratives of women (Dace Balode, Rudīte Losāne and Agrita Staško) who presently serve in the Church and challenge the status quo of inequality and exclusion of women from Church ministry. Latvia is one of the rare countries in the world where its official Lutheran Church, despite several decades of experience with ordained female priests, has reversed its decision, and currently bans women from becoming ministers in the Church.

Interneta žurnāla “Satori” notikumu apskats.

https://satori.lv/event/liela-kristapa-atklasana-dokumentalo-filmu-pirmizrades

Latvijas Radio 1 raidījumā “Augstāk par zemi” žurnāliste Anda Buševica sarunājas ar režisori Kristīni Briedi un filmas “Svārstības” vienu no varonēm – mācītāju Daci Balodi, par sieviešu ordinācijas tēmu, cilvēka attiecībām ar Dievu, par netaisnību laicīgajā un garīgajā pasaulē.

https://lr1.lsm.lv/lv/raksts/augstak-par-zemi/kristines-briedes-filma-svarstibas-uzjunda-jautajumus-par-cilvek.a173317/

Latvijas Radio 1 žurnālistes Ingvilda Strautmane un Santa Lauga raidījumā “Kultūras rondo” par divām dokumentālām filmām (“Svārstības”, rež. Kristīne Briede un “Nr. 105555”, rež. Andrejs Verhoustinskis), kas atklāja Nacionālā kino balvas “Lielā Kristapa” programmu.

https://lr1.lsm.lv/lv/raksts/kulturas-rondo/liela-kristapa-prgrammu-atklas-andreja-verhoustinska-un-kristine.a173229/

Latvijas Radio 3 žurnāliste Marta Elīna Martinsone raidījumā “Piejūras klimats” ziņo par trim jaunām dokumentālām filmām, tai skaitā, par režisores Kristīnes Briedes filmu “Svārstības”.

https://klasika.lsm.lv/lv/raksts/piejuras-klimats/tris-jaunas-dokumentalas-filmas-un-lielais-kristaps-2022.a173329/

Žurnāla “SestDiena” galvenās redaktores Laimas Spridzānes sleja “Par svārstībām. Un sievietēm”.

https://www.diena.lv/raksts/sestdiena/sonedel-sestdiena/par-svarstibam.-un-sievietem-14294866

Žurnālistes Sarmītes Kolātes “SestDiena” salona intervija “Otrās rindas svārstības” ar Kristīni Briedi. Par filmu “Svārstības”, par sievietes aicinājumu un lomu baznīcā, par dažādiem viedokļiem un režisores attiecībām ar baznīcu.

https://www.diena.lv/raksts/sestdiena/sestdienas-salons/otras-rindas-svarstibas-14294873

Nacionālā kino fonda “Lielais Kristaps” atklāj ar dokumentālo filmu “Nr. 105555” un “Svārstības” pirmizrādēm (ar foto).

https://sejas.tvnet.lv/7719245/foto-ar-dokumentalo-filmu-pirmizradem-atklaj-nacionalo-kino-balvu-lielais-kristaps

Nacionālā kino balvas “Lielais Kristaps” apbalvošanas rezultāti. Labākās pilnmetrāžas dokumentālās filmas kategorijā, īpašā žūrijas atzinība piešķirta režisores Kristīnes Briedes dokumentālajai filmai “Svārstības” ( producenti “Baltic Balkan Productions”, Ruckas Mākslas fonds)

https://www.lsm.lv/raksts/kultura/kino-foto-un-tv/ceremonija-godinati-liela-kristapa-laureati-visvairak-balvu-lentei-janvaris.a498259/?utm_source=lsm&utm_medium=widget-v2&utm_campaign=widget-v2

Teoloģes un rakstnieces Ilzes Jansones raksts “Svārstības. Pēc viņu noteikumiem.” žurnālā “Kino raksti”.

Vai mums liktos normāli, ja sievietes drīkstētu strādāt par ārstēm vai skolotājām tikai vīriešu uzraudzībā? Kāpēc tad tas tiek uzskatīts par normalitāti luteriskās baznīcas ietvaros un mācītāja darbā? Par to aizdomāties liek režisores Kristīnes Briedes dokumentālā filma „Svārstības”.

https://www.kinoraksti.lv/domas/latvijas-filma/svarstibas-pec-vinu-noteikumiem-1062

Tue Steen Müller komentārs par “Lielo Kristapu” un filmu “Svārstības” dāņu blogā Filmkommentaren.

http://www.filmkommentaren.dk/blog/blogpost/5108/

LU Teoloģijas fakultātes studentes Līgas Puriņas pārdomas sociālā vietnē Facebook par filmas “Svārstības” pirmizrādi kino “Splendid Palace”, 23. februārī.

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid02Xbt3gnWR5eYfkf6B1xnd24sk6zcF9syfeAKVZ7hXL3yqjwLg19GSAM17t5XXFWpal&id=100001072698580

LSM autores, mākslinieces Ievas Raudsepas recenzija “Sieviešu pieskatīšana” par filmu “Svārstības”

https://www.lsm.lv/raksts/kultura/kino-foto-un-tv/sieviesu-pieskatisana-kristines-briedes-dokumentalas-filmas-svarstibas-recenzija.a497993/

Filmas “Svārstības” apraksts Nacionālā kino centra mājaslapā

https://www.filmas.lv/movie/4215/

Santas Remeres recenzija par filmu “Svārstības” kā izejas punktu plašākai sarunai par cilvēku aicinājumu, attiecībām un mūžību.

https://www.kinoraksti.lv/domas/recenzija/kristines-briedes-filma-svarstibas-zem-vienam-debesim-1071

Māras Bandenieces raksts “Patiesības meklējumi filmā Svārstības”.

https://telos.lv/patiesibas-meklejumi-filma-svarstibas/

Annas Auziņas sleja “Satori” portālā