Notiks Kristīnes Briedes dokumentālās filmas “Svārstības” pirmizrāde

13. Feb, 2023

2023. gada 23. februārī kinoteātrī “Splendid Palace” notiks Kristīnes Briedes dokumentālās filmas “Svārstības” pirmizrāde. Filma stāsta par mūsdienu latviešu luterāņu garīdzniecēm, kas savā dzimtenē Latvijā vēlas kalpot par mācītājām – amatā, kas viņām bijis liegts kopš agrīnās Atmodas laikiem. Filma nominēta Nacionālajai kino balvai “Lielais Kristaps” četrās nominācijās – Labākā dokumentālā filma, Labākais dokumentālās filmas režisors, Labākais dokumentālās filmas operators un Labākais filmas komponists.

Dīvainā kārtā vārdu savienojums sieviete-mācītāja 21. gadsimta Latvijā vēl aizvien skan neparasti, daudziem – pat izaicinoši. Latvijas Evaņģēliski luteriskā baznīca (LELB) ir teju vienīgā luterāņu baznīca pasaulē, kas liegusi sievietēm ordināciju garīgā amatā pēc tam, kad gandrīz divdesmit gadu garumā sievietes tika ordinētas un veiksmīgi kalpoja par mācītājām. Kamēr daļa garīdznieču, nespējot ar to samierināties, emigrē, lai varētu īstenot savu aicinājumu citviet pasaulē, citas turpina ieņemt hierarhiski otršķirīgus amatus Latvijas baznīcās, strādājot par evaņģēlistēm un mācītāja pienākumu izpildītājām. Tomēr vairākas sievietes teoloģes vairs nav ar mieru stāvēt malā un samierināties ar viņām piešķirto “palīga” un “labās rokas” lomu.

Par jauno filmu filmas režisore Kristīne Briede saka tā: “Šī filma ir ne tik daudz par sievietēm un vīriešiem, pat ne par baznīcu, ticību un pat par feminismu ne. Tā ir par sabiedrību, kurā mēs dzīvojam un kuras ziņā ir izvēlēties – pievērt acis un klusēt vai apzināties, celt augšā un runāt par problēmu, kura acīmredzot kaut kur tur – “apakšās” gruzd arī pēc trim desmitgadēm. Ar filmu vēlos simboliski dot vārdu sievietēm, kas, neraugoties uz šķēršļiem un aizliegumiem, izvēlējušās nodarboties ar to, kam tikušas aicinātas.”

Kristīne Briede ir latviešu dokumentāliste un publiciste, kā arī dažādu kultūras, sociālu un pētniecības projektu producente. Kristīne ir saņēmusi virkni atzinību par saviem kino, laikmetīgās mākslas un sociālajiem projektiem. Viņas pēdējā filma “Laika tilti” (2018., līdzrežijā ar lietuviešu režisoru Audrius Stonys) saņēma galveno balvu Starptautiskajā Šanhajas filmu festivālā (2019), kā arī ieguva balvu “Labākā dokumentālā filma” Nacionālajā kino festivālā “Lielais Kristaps” 2018. gadā.

Dokumentālā filma tapusi ar Nacionālā kino centra un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu, to producēja Ruckas mākslas fonds un studija Baltic Balkan Productions.

2023. gada martā filmu būs iespējams noskatīties kinoteātros K.Suns

Preses relīzi sagatavojusi Emīlija Mikalauska (emily@bbproductions.lv)

Saite uz dokumentālās filmas “Svārstības” treileri: