Reliģiskie līderi aicina G7 domāt par vakcīnu vienlīdzību

19. Jūn, 2021

Ticības līderi atgādina turīgām nācijām par “morālo pienākumu” izbeigt vakcīnas nacionālismu

Pasaules luterāņu federācijas (PLF) ģenerālsekretārs Dr. Martin Junge ir pievienojies gandrīz simt piecdesmit ticības līderiem no visas pasaules, aicinot pasaules bagātākās valstis nodrošināt taisnīgāku piekļuvi vakcīnām pret COVID-19. Pēc viņu vārdiem, ierobežotā piekļuve “grauj cieņu ne tikai tiem, kam pieejas nav, bet arī tiem, kas viņus pametuši”.

Steidzams aicinājums ir izteikts vēstulē G7 valstu vadītājiem, kuriem jūnijā jātiekas Apvienotajā Karalistē, mudinot tos “noraidīt vakcīnu nacionālismu un uzņemties saistības attiecībā uz pasaules mēroga vakcīnu vienlīdzību”. Vēstulē norādīts, ka bezprecedenta COVID–19 krīze “mums visiem ir atgādinājusi par mūsu savstarpējo atkarību un mūsu pienākumiem rūpēties vienam par otru”.

Reliģiskie līderi uzstāj, ka, “ja vienai pasaules daļai būs jācieš pandēmija, visas pasaules daļas tiks pakļautas aizvien lielākam riskam”.  Piekļuve  COVID-19 vakcīnām “nevar būt atkarīga no cilvēku bagātības, statusa vai tautības.”  Vēstule turpina: “Mēs nevaram atteikties no saviem pienākumiem pret māsām un brāļiem, iztēlojoties, ka tirgu var atstāt pašplūsmā, lai atrisinātu krīzi, vai izliktos paši sev, ka mums nav nekādu pienākumu pret citiem mūsu kopīgajā cilvēcē. Ikviens cilvēks ir dārgs. Mums ir morāls pienākums sasniegt ikvienu, visās valstīs.”

“Mums ir morāls pienākums sasniegt ikvienu, visās valstīs.”

Kristiešu, musulmaņu, ebreju, budistu un citu ticību līderu aicinājums izskan laikā, kad COVID-19 gadījumu skaits Indijā turpina pieaugt. Oficiālo nāves gadījumu skaits no otrā pandēmijas viļņa jau ir pārsniedzis 200 000, un valsts veselības aprūpes sistēma ir novesta līdz sabrukuma robežai. Lai gan Indija ir viena no vakcīnas ražotājvalstīm, mazāk nekā 10 procenti iedzīvotāju ir saņēmuši pirmo devu.

Vēstulē G7 valstu vadītājiem norādīts, ka pašreizējā vakcīnas ražošanas un izplatīšanas tempā “cilvēki lielā daļā pasaules var nesaņemt vakcīnu līdz vismaz 2024. gadam”. Turkklāt sekas visnabadzīgākajiem cilvēkiem, ģimenēm un kopienām “būs postošas”. Vienīgais veids, kā veiksmīgi izbeigt pandēmiju, ir nodrošināt, lai vakcīnas būtu pieejamas visiem cilvēkiem kā “globāls kopējs labums”.

Vēstule izriet no daudziem reliģisku līderu individuāliem centieniem, aicinot taisnīgāk sadalīt COVID-19 vakcīnas. Jaunāko iniciatīvu vada Tautu vakcīnas alianse, augošs veselības un humanitāro organizāciju tīkls, ko atbalsta politiķi, ekonomisti un ticības līderi. Grupa aicina izbeigt monopolus attiecībā uz vakcīnu pētniecību un izstrādi, kā arī brīvu un godīgu izplatīšanu visās pasaules daļās. Tā uzstāj, ka sadalījums starp valstīm un to iekšienē ir jābalsta uz nepieciešamību, nevis uz maksātspēju.

ŽENĒVA, Šveice

28.04.2021.

Avots: Pasaules Luterāņu Federācijas ziņas 

PLF/P. Hitchen