Spēcināt ticīgos kā dzimumu taisnīguma aizstāvjus

5. Dec, 2020

Apmācības par sieviešu cilvēktiesību aizstāvību piedāvā praktisku atbalstu tiem, kas atbalsta pārmaiņas “no apakšas”

Rīsu lauki un meži  Morang apgabalā Nepālas austrumos atrodas tālu no krāšņajām Ženēvas Palais des Nations zālēm Šveicē. Bet jau trīs nedēļas šoruden Yagya Gautam, Pasaules Luterāņu federācijas Nepālā projekta vadītājs, piedalās Ženēvā bāzētā cilvēktiesību apmācības programmā, lai uzzinātu, kā kļūt par efektīvāku sieviešu un meiteņu tiesību aizstāvi ANO līmenī.

Gautam ir viens no vairāk nekā 70 personām, kas piedalās ikgadējā Sieviešu cilvēktiesību aizstāvju apmācībā, kura tika organizēta no 2020. gada 26. oktobra līdz 13. novembrim. Mācību kursu kopīgi vada PLF un pieci ekumeniskie partneri – Pasaules Baznīcu padome (WCC), Act Alliance (ACT), ACT Church of Sweden (CoS), Finn Church Aid (FCA) un Mission 21, Reformētās protestantu baznīcas misijas sabiedrība Šveicē.

Parasti visi dalībnieki var doties uz Ženēvu un apmeklēt Palais des Nations, lai klātienē pārliecinātos par to, kā tiek izstrādāti starptautiskie tiesību akti cilvēktiesību jomā un kā tiek pieņemti lēmumi par atbildības pieprasīšanu no valdībām visā pasaulē. Šogad, ņemot vērā Covid – 19 ierobežojumus, kurss daļēji bija pieejams tiešsaistē un tikai daļēji klātienē, taču dalībnieki domā, ka arī tā ir ieguvuši būtisku iespēju uzzināt vairāk par efektīvu dzimumu līdztiesības aizstāvību.

Sieviešu tiesību konteksts

PLF ir “apņēmusies aizstāvēt sievietes un meitenes, personas ar invaliditāti, dalitus, apdraudētus cilvēkus, katastrofu skartus cilvēkus, bijušos paverdzinātos strādniekus un pamatiedzīvotāju kopienas,” norāda Gautam. “Mācības man ir devušas ļoti praktiskas iemaņas,” viņš turpina, īpaši izpratni par “sieviešu tiesību kontekstiem un daudzos faktorus, kas veicina viņu apspiešanu un cieņas atņemšanu.”

Apmācību centrā ir problēmas, ar kurām saskaras personas, kas strādā dzimumu līdztiesības jomā, tostarp vardarbības pret sievietēm pieaugums, par ko ir ziņots valstīs visā pasaulē saistībā ar Covid–19 un ar to saistītajiem karantīnas pasākumiem. “Es sapratu, cik svarīgas ir reliģiskās kopienas un iestādes, kas var būt spēcīgs pārmaiņu faktors sieviešu iespēju nostiprināšanai un dzimumu taisnīguma vērtības izpratnei,” saka Gautams.

Šīs sesijas nodrošina arī praktisku apmācību par to, kā izstrādāt aizstāvības plānu, kā sagatavot ziņojumus universālajam periodiskajam pārskata (URP) procesam un kā iesaistīties Konvencijas par visu sieviešu diskriminācijas veidu izskaušanu (CEDAW) ziņošanas mehānismos.

No bēdām un sāpēm uz cerību un dzīvi

Colleen Cunningham no Morāvijas baznīcas Dienvidāfrikā (MCSA) arī piedalās trīs nedēļas ilgajās mācībās. “Pēc visām traumām, kas saistītas ar Covid-19,” viņa saka, “man ir iespēja darīt un domāt par ko citu, pārejot no bēdām un sāpēm uz cerību un dzīvi.” Cunningham, 13. PLF asamblejas plānošanas komitejas locekle Krakovā, Polijā, teica: “Es no sirds pateicos jums par to, ka mainījāt manu dzīvi un domas šajās dzīves krustcelēs.”

PLF Dzimumu Līdztiesības lietu aizstāve Sikhonzile Ndlovu piebilst: “Kad kļuva skaidrs, ka mēs lielāko gada daļu ievērosim noteiktos ceļošanas ierobežojumus Covid -19 laikā, mēs nolēmām pārveidot apmācības, lai sniegtu virtuālu, papildinātu, mācību pieredzi tiem, kuri nevarēja doties uz Ženēvu. Pieaugot pretestībai pret dzimumu līdztiesību, mēs nevarējām velti tērēt laiku.”

Mācību mērķis ir nodrošināt dalībniekus ar prasmēm un resursiem, lai viņi varētu īstenot dzimumu līdztiesības atbalstīšanu no vietējā līmeņa uz pasaules līmeni un atpakaļ uz savu vietējo situāciju,

PLF Dzimumu Līdztiesības lietu aizstāve Sikhonzile Ndlovu

Ndlovu piebilst: “Mācību mērķis ir nodrošināt dalībniekus ar prasmēm un resursiem, lai viņi varētu īstenot dzimumu līdztiesības atbalstīšanu no vietējā līmeņa uz pasaules līmeni un atpakaļ uz savu vietējo situāciju.” Neraugoties uz fiziskajiem ierobežojumiem, šogad mācību sesijas ir devušas dalībniekiem svarīgas iespējas uzzināt par labāko praksi dzimumu līdztiesības jomā, kas ir bijusi veiksmīga dažādās pasaules luterāņu kopienās.

Savā darbā, lai nodrošinātu taisnīgumu Nepālas visatstumtākajām sievietēm, Yagya Gautam saka: „Mobilo tiesu sistēma, lai uzlabotu sieviešu piekļuvi tiesai, patiešām ir jauna un ieviešama iejaukšanās, ko es izmēģināšu arī savā jomā.” Viņš secina: “Mācības ir pamudinājušas mani aizstāvēt tos, kas tiek diskriminēti, apspiesti un nepietiekami novērtēti Nepālas sabiedrībā.”

ŽENĒVA, Šveice

13.11.2020.


Attēlā: PLF projekta vadītājs Nepālā, Gautam Yagya, informē vietējo sabiedrību par PLF KOVID-19 risinājumiem, nododot medicīnisko aprīkojumu Morang slimnīcā Nepālā. Foto: PLF Nepālā

Avots: Pasaules Luterāņu Federācijas ziņas