50 gadu sieviešu ordinācijas jubileja Evaņģēliski luteriskajā baznīcā Amerikā

29. Nov, 2020

2020. gadā Evaņģēliski luteriskā baznīca Amerikā (ELCA) svin 50 gadu sieviešu ordinācijas jubileju.

  • 50 gadus atpakaļ ASV luteriskajā baznīcā tika pieņemts lēmums ordinēts sievietes mācītāja amatā. 
  • 40 gadus atpakaļ tika ordinētas pirmās citas ādas krāsas (angļu – women of colour) sievietes. 
  • 10 gadus atpakaļ ELCA pieņēma lēmumu ordinēt personas, kas atrodas civiltiesiskajās viendzimuma attiecībās. 

Kā vēsta ELCA, Svētais Gars darbojās 50 gadus atpakaļ Amerikas luterāņu baznīcā – vienā no ELCA vēsturiskajām struktūrām, un tā, 1970. gada 29. jūnijā Amerikas luterāņu baznīcas lēmējinstitūcija balsoja, lai tās baznīcas nolikumā un reglamentā (angļu – bylaws) vārds “vīrietis” tiktu aizstāts ar “persona”. Tādā veidā tika atļauta sieviešu ordinācija. Delegāti, iespējams, neiedomājās, cik daudz izmaiņu nesīs šāds lēmums. 

Šajā jubilejas gadā ELCA izsaka dziļu nožēlu par to, ka sievietēm ir bijis liegts kalpot, ka tās ir tikušas iebiedētas, atlaistas un izstumtas. 

Savā paziņojumā ELCA teic

“Mēs priecājamies par dāvanām un kalpošanu, ko sievietes mācītājas ir ienesušas mūsu baznīcā un mūsu pasaulē.”

Draudzes tikušas iedrošinātas atzīmēt 50 gadu sieviešu ordinācijas jubileju visa gada garumā! Šim nolūkam ELCA izveidoja materiālus, tostarp organizēja 5 foruma sesijas, četras Bībeles studijas sesijas, kā arī liturģiju ar Rakstu vietu un himnu ieteikumiem. 

Vietnē youtube.com ELCA prezidējošā bīskape Elizabete Ītona stāsta par to, kādos apstākļos tika pieņemts lēmums par sieviešu ordinēšanu. Ītona arī pateicas tām sievietēm, kuras atsaukušās Dieva aicinājumam būt par mācītājām šo 50 gadu laikā.


ELCA jeb Evaņģēliski luteriskā baznīca Amerikā ir viena no lielākajām kristīgajām konfesijām ASV, kas apvieno 3.5 miljonus draudzes locekļu vairāk kā 9,100 draudzēs visos 50 štatos un Karību reģionā. Baznīca ir pazīstama ar saukli “Dieva darbs. Mūsu rokas,” un tādā veidā ELCA uzsver Dieva glābjošo žēlastību caur ticību uz Jēzu Kristu, vienotību kristiešu vidū un kalpošanu pasaulē. Savu sākumu ELCA saista ar Vācijas baznīcas reformatora Mārtiņa Lutera rakstiem.

Avoti: 

elca.org

Evangelical Lutheran Church in America (youtube kanāls)