Mediju interese par mācītāju Rudīti Losāni

11. Jan, 2020

Kopš LLSTA prezidentes un evaņģēlistes, cietuma kapelānes Rudītes Losānes ordinācijas par mācītāju ir pagājuši nepilni trīs mēneši. Jau kopš pērnā gada rudens mācītāja Rudīte Losāne nav palikusi žurnālistu nepamanīta. Laikrakstos un TV reportāžās par mācītāju Rudīti Losāni raksta un runā. Piedāvājam Jums dažus citātus no Latvijas medijiem, kas intervējuši Rudīti Losāni šo dažu mēnešu laikā. 

 No šodienas Latvijā ir par vienu sievieti – mācītāju vairāk. 

Panorāmas video sižets. (“Rudīte Losāne kļūst par LELBĀL mācītāju”, Panorāma 27.10.2019.)

Nesen ordinētā mācītāja Rudīte Losāne ģimeni un baznīcu salīdzina ar putnu, kam vajadzīgi divi spārni, lai lidotu. Viens ir vīrišķais, otrs sievišķais spārns. Pēc ilgu gadu kalpošanas Latvijā kā evaņģēlistei, mācītāja palīdzei un cietuma kapelānei, viņa ordinēta mācītājas amatā. Un, tēlaini izsakoties, nonākusi vanaga spārna ēnā

Viņas balss ir līdzīga Vairas Vīķes-Freibergas balsij. Ja aizvērsi acis, pat neuzminēsi, kura no šīm izcilajām sievietēm ar tevi runā. Tā ir klusa, bet noteikta balss, kas liek ieklausīties.

Intervija žurnālā “Ir” . (“Ar diviem spārniem”, Laura Dumbere, 27.11.2019.)

Mūsu sabiedrībā nav viss kārtībā ar attieksmi pret sievieti, uzrunājot sanākušos “Gada Eiropas cilvēks Latvijā” apbalvošanas ceremonijā, sacīja Latviešu luterāņu sieviešu teologu apvienības prezidente, cietuma kapelāne un mācītāja Rudīte Losāne.

R. Losānes uzstāšanās pasākumā “Gada Eiropas cilvēks Latvijā”. (“Mācītāja Losāne: ‘Mūsu sabiedrībā nav viss kārtībā ar attieksmi pret sievieti’”, Jauns.lv/LETA, 20.12.2019.)

Mēs gribam labklājību kā Eiropā, bet daudzi, jo daudzi izvēlas domāt kā totalitārā sabiedrībā, kur viedokļus nosaka autoritātes. Un tāds domāšanas veids vērojams gan politiskajā, gan reliģiskajā vidē.

Pilnu Rudītes Losāne uzrunu pasākumā “Gada Eiropas cilvēks Latvijā” var izlasīt žurnāla IR tiešsaistes versijā (“Ceļā uz sapni par Eiropu”, 02.01.2020.)

 Šī noteikti nav pirmā reize 26 gadu laikā, kad medijos tiek apspriests aizliegums Latvijā ordinēt mācītājas sievietes. Tad varbūt īstenā sarunas tēma varētu būt par to, cik niecīgu sabiedrības reakciju tas līdz šim izsaucis.

Par šo tematu runās arī režisores Kristīnes Briedes topošā filma ar darba nosaukumu „Sieviete un Dievs”.

(“Īstenības izteiksme 15 minūtēs: Aizliegums Latvijā ordinēt mācītājas sievietes: sabiedrības reakcija niecīga”, Anda Buševica (Latvijas Radio žurnāliste), 27.12.2019.) un

(“Sievietes un Dievs – luterāņu baznīcas konservatīvās pasaules pretstats liberālajiem uzskatiem”, Anda Buševica (Latvijas Radio žurnāliste) raidījums un raksts lsm.lv 27.12.2019.)  

2010. gadā, kad es piekritu vadīt Latvijas Luterāņu sieviešu teoloģu apvienību, mani intervēja par sieviešu ordināciju. Pēc tam lasīju šo interviju internetā, un – ak Dievs! – zem tās 150 komentāru, kur mani zākā!

Tagad tā vairs nav, ir arī daudz atzinības. Ir jābūt pacietīgiem.

Intervija. (“Rudīte Losāne: Kristīgajā baznīcā ir ļoti daudz cilvēciskas netaisnības”, Santa/Ieva, 08.01.2020.)

 Foto pa labi: žurnāls Santa/Ieva, ekrānšāviņš no Facebook lapas

LLSTA redakcija