Baznīca: vienmēr vietēja (lokāla) un vienmēr universāla

1. Dec, 2019

Adisabeba, Etiopija/Ženēva

 24.10.2019.

Adisabebā tika atklāta PLF konsultācija par luterāņu identitātēm 

“Ko šodien nozīmē būt luterānim?” ir centrālais jautājums globālajā konsultācijā par luterāņu identitātēm, kas norisinās Adisabebā, Etiopijā, šonedēļ.

Pasaules luterāņu federācijas (PLF) sapulce iesāk teoloģisku pētījumu par to, kādā veidā garīgums veido luterāņu identitātes un baznīcas spēju iesaistītes sabiedrībā šodien. 

Sveicot gandrīz 70 dalībniekus no luterāņu baznīcām dažādajās pasaules daļās, mācītājs Jonass Dibisa, Etiopijas evaņģēliskās Mekane Jesus baznīcas (EECMY) prezidents, teica, ka viņa baznīcai tas bija liels pagodinājums – noturēt “savlaicīgu un svarīgu konsultāciju.”

23 October 2019, Addis Ababa, Ethiopia: Rev. Yonas Yigezu Dibisa, president of the Ethiopian Evangelical Church Mekane Yesus. Gathered in Addis Ababa from 23-27 October 2019, Lutherans from across the globe join in consultation under the theme of ’We believe in the Holy Spirit: Global Perspectives on Lutheran Identities’. Hosted by the Ethiopian Evangelical Church Mekane Yesus, the consultation is the first phase of a study process on Lutheran identities.

Māc. Jonass Jigezu Dibisa. Attēls: LWF/Albin Hillert

Mēs gribam saprast luterāņu identitāti gan no globālās, gan no lokālās perspektīvas. – Māc. Jonas Dibisa, Etiopijas evaņģēliskās Mekane Jesus baznīcas prezidents

Viņš teica, ka Globālā baznīca “ir Svēta Gara nonākšanas rezultāts pirmajos Vasarsvētkos.” sacīja Jonass Dibisa. Etiopijas baznīcā “mēs gribam saprast luterāņu identitāti gan no globālās, gan no lokālās perspektīvas,” atzīmēja Dibisa. “Mēs darām to tāpēc, ka esam luterāņi. Mēs darām to tāpēc, ka ticam Svētajam Garam, kas pulcē, uztur un izsūta baznīcu pasaulē.”

Atsaucoties uz Etiopijas baznīcas aizsākumiem, kas izriet no luterāņu misionāru organizāciju darbības vairāk, nekā 100 gadu atpakaļ un tās piedzimšanu kā baznīcai Etiopijā 1959. g., Dibisa akcentēja vienas no PLF visstraujāk augošām baznīcām harizmātisko dabu. “Mēs sanākam kā Kristus mācekļi, un atbildam viens otra priekšā saskaņā ar vārdu, sakramentiem un luterisko mācību.” Baznīcas mērķis, viņš piebilda, “ir būt garīgi dinamiskiem, vienlaikus stabili sakņodamies un nostiprinājušies” šajā ticības pārliecībā.

Pasaules pilsone ar vietējām saknēm

Atskatoties uz Reformācijas 500 gadu jubileju, PLF ģenerālsekretārs māc. dr. Martins Junge pasvītroja, ka luterāņu reformācija ir pasaules pilsone. Reformācijai izplatoties apkārt pasaulei un baznīcām iesakņojoties atšķirīgajos kontekstos, tās atdarināja tradīcijas, dievbijību un teoloģisku domāšanu, kas tām tika piedāvāta, bet tāpat sāka attīstīt arī savus veidus par to, kā ir būt par baznīcu reālajā vidē, Junge piebilda.

23 October 2019, Addis Ababa, Ethiopia: Lutheran World Federation general secretary Rev. Dr Martin Junge presents. Gathered in Addis Ababa from 23-27 October 2019, Lutherans from across the globe join in consultation under the theme of ’We believe in the Holy Spirit: Global Perspectives on Lutheran Identities’. Hosted by the Ethiopian Evangelical Church Mekane Yesus, the consultation is the first phase of a study process on Lutheran identities.

 “Patiešam, šī ir diena, ko Kungs ir devis,” apliecināja PLF ģenerālsekretārs māc. dr. Martins Junge savā ievadrunā. 

Attēls: PLF/Albin Hillert

 “PLF kā baznīcu kopiena iestājas un izsaka to ideju, ka baznīca vienmēr ir vietēja (lokāla) un ka tai vienmēr ir jāiesaistās vietējā kontekstā, bet tajā pašā laikā baznīca līdzās citām izsaka globālo liecību, kā to dara PLF diakonijas atzari, teoloģiskā darbība, holistiskās misijas un vienotība.”

“Šī konsultācija sniedz iespēju luterāņu baznīcām saviem vārdiem izteikt, kā tās piedalās Dieva kalpošanā savā kontekstā,” reflektēja Junge. “Tā ir vienlaikus vieta, lai artikulētu globālu perspektīvu, kas rodas no šiem stāstiem.”

 “Luterāņu balsu koris, kas radīsies [konsultācijas] rezultātā, sniegs ieskatus tajā, ko nozīmē būt par luterāņu baznīcu šodien, atskatoties uz luterāņu teoloģisko mantojumu un balstoties vietējā kontekstā,” viņš piebilda.

Avots: Pasaules Luterāņu Federācijas ziņas