Tanzānija atzīmē sieviešu ordinācijas 30 gadu jubileju

21. Aug, 2019

Tanzānijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas sievietes mācītājas un teoloģes atzīmē sasniegumus pēdējo 30 gadu laikā

(Pasaules luterāņu informācijas centrs) – Tanzānijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas sievietes nesen ir atzīmējušas sieviešu ordinācijas trīs gadu desmitus, svinot vairāk nekā 300 ordinētu sieviešu līdzdalību baznīcā, un pieprasa baznīcu nodrošināt sieviešu ordināciju visās tās diecēzēs.

“Tagad aprit 30 gadi, kamēr esam šajā ceļā. Mēs redzējām daudz un daudz esam iemācījušās,” teica dalībnieces pēc TELB Piektās sieviešu mācītāju un teoloģu konsultācijas. Tā tika noturēta Katešā, Mbulu diecēzē ziemeļos. “Mēs esam priecīgas, ka daudzas diecēzes ir pieņēmušas un ieviesušas TELB politiku, un šodien mums ir vairāk nekā 300 ordinētas sievietes mācītājas. Joprojām pastāv 74 apmācītas teoloģes, kuras joprojām nav ordinētas,” ziņoja dalībnieces.

Satiekoties 22.–27. jūnija pasākumā, kas notiek ik četrus gadus, dalībnieki teica, ka tomēr ir apbēdinātas par to, ka divas no TELB 26 diecēzēm – Viktorijas ezera dienvidaustrumu un Mbulu diecēze – vēl joprojām neordinē sievietes. Pasaules Luterāņu Federācijai (PLF) piederīgajā baznīcā kopumā ir 2500 vīriešu un sieviešu garīdznieku.

Šā gada konsultācijā piedalījās gandrīz 400 sievietes no visām diecēzēm. Tās pārrunāja sieviešu teoloģisko izglītību, dzimumu līdztiesību baznīcas vadībā, uzskaitamību un līdzekļu pārvaldīšanu, uzņēmējdarbību un inovācijas, kā arī seksuālās un dzimumā balstītas vardarbības apkarošanu. 

Tanzānijas baznīcas, Amerikas baznīcas un PLF kopienas vadītāji ar sievietēm mācītājām, dekānēm un teoloģēm, piedaloties Piektajā sieviešu mācītāju un teoloģu konsultācijā Katešā, Mbulū, Tanzānijas ziemeļos.

Konsultācijas atklāšanā Ziemeļu centrālās diecēzes bīskaps Dr. Solomons Masangva aicināja uz sadarbību Dieva darba īstenošanā. Atsaucoties uz konsultācijas tēmu (Jes 43:1), viņš atgādināja sievietēm mācītājam un teoloģēm: “Nebaidies, Es tevi izpirkšu, Es tevi nosaucu tavā vārdā.” TELB prezidējošais bīskaps Dr. Fredriks Onaels Šo uzrunāja sapulci, kurā piedalījās arī Pare diecēzes bīskaps Čārlzs Mjema un Mbulu diecēzes bīskaps Nikolauss Nsangazelu.

Aicināto runātāju vidū bija PLF Ziemeļamerikas reģiona viceprezidente Elizabete Ītone no Amerikas Evaņģēliski luteriskās baznīcas (AELB) un Āfrikas reģiona viceprezidente, mācītāja Dr. Žanete Ada Epse-Maina no Kamerūnas Evaņģēliski luteriskās baznīcas. Klāt bija arī AELB bīskapes Patricija Devenporte no Dienvidaustrumu Pensilvānijas sinodes un Viviana Tomasa-Braitfīlda no Viskonsinas dienvidu centrālās sinodes, AELB baznīcas biroja un PLF kopienas biroja.

Apņemšanās kalpot

AELB ģenerālsekretāra vietniece sociālo pakalpojumu jomā, mācītāja Reičela Aksveso teica, ka tas ir “iedvesmojoši, redzēt tik daudzas sievietes vadošajos amatos, kas ir apņēmušās kalpot un ir gatavas kalpot līdzās saviem kolēģiem vīriešiem Tanzānijā un plašākā luterāņu kopienā”. Viņa izaicināja baznīcu “stratēģiski nodarboties ar novecojušo kulturālo priekšstatu par sieviešu nespēju ieņemt vadošus amatus, kaut arī šajā valstī ir vairākas sievietes vadītājas publiskajos un privātajos sektoros”.

“Gadiem ejot, sieviešu mācītāju un teoloģu nacionālā sapulce ir izgaismojusi sievietēm tālāko ceļu,” mācītāja Setina Kaanga, TELB centrāla diecēze.

Māc. Setina Kaanga no Tanzānijas baznīcas centrālās diecēzes teica, ka, “gadiem ejot, sieviešu mācītāju un teoloģu nacionālā sapulce ir izgaismojusi sievietēm tālāko ceļu”, kaut arī viņas joprojām sastopas ar daudziem izaicinājumiem, salīdzinot ar saviem kolēģiem vīriešiem. “Mēs iesākām ar vienu izglītotu teoloģi, kurai bija jāgaida vairāk nekā 30 gadu, lai tiktu ordinēta par mācītāju. Šodien viss ir stipri mainījies. Mums ir cerība un ticība tam, ka mūsu baznīcā būs lielāka sieviešu līdzdalībā,” viņa piebilda.

No kreisās puses: Fabians Adajo, Mbulu diecēzes ģenerālsekretārs, Braitons Kileva, TELB ģenerālsekretārs, māc. Benjams Kasahuns, TELB reģionālais direktors, Kristovaja Ntinda, TELB ģenerālsekretāra vietniece izglītības jomā, māc. Reičela Aksveso, ģenerālsekretāra vietniece sociālo pakalpojumu jomā un PLF padomes locekle Lūroze Mbise.

TELB pirmoreiz pieņēma lēmumu apmācīt sievietes par teoloģēm 20. gs. 60. gadu beigās. Lēmums ordinēt sievietes tika pieņemts 1990. gadā Ģenerālajā asamblejā, kuras laikā pirmās piecas sievietes tika ordinētas par mācītājām Vārda un Sakramenta kalpošanā.

“Evaņģēlija dēļ”

AELB prezidējošā bīskape Ītone izteica savu augsto novērtējumu par iespēju piedalīties konsultācijā, sludināt svētdienas dievkalpojumā un pieredzēt šos pasākumus kopā ar TELB nacionālajiem un diecēžu vadītājiem.

“Redzot spēku šajās sievietēs, kas sanāk kopā ik pa četriem gadiem, es redzu modeli, kuru es gribu piedāvāt savas baznīcas sievietēm mācītājām, – lai tām būtu iespēja satikties, pavadīt kādu laiku kopā, dzirdēt kādus brīnišķīgus runātājus un nākt klajā ar rīcības plāniem,” teica Ītone.

Viņa pateicās TELB sievietēm mācītājām un teoloģēm par viņu ziņojumu, ka “sieviešu ordinācijai ir jānotiek visā baznīcā vienotības dēļ un, vēl svarīgāk, evaņģēlija dēļ”.

Baznīcu vadītāji iziet no konferenču zāles pēc oficiālās atklāšanas ceremonijas Katešas apgabalā. Priekšplānā: Ziemeļu centrālās diecēzes bīskaps Dr. Solomons Masangva, kuram seko Mbulu diecēzes bīskaps Nikolauss Nsanganzelu, AELB prezidējoša bīskape Elizabete Ītone un Pare diecēzes bīskaps Čarlzs Mjema.

Āfrikas reģiona viceprezidente apstiprināja PLF apņemšanos “iekļaut sievietes un vīriešus vienlīdzīgos līmeņos un skaitliskās attiecībās visās tās aktivitātēs un lēmumu pieņemošās institūcijās kopš 1984. gada”, un nepārtrauktu atbalstu piederīgām baznīcām sieviešu līdzdalības vairošanas procesā. “Kamēr tādas baznīcas kā TELB, AELB un citas ir uzņēmušās vadošo lomu šajā darbā, mēs arī saprotam, ka dažiem šis ceļš ir tikai aizsācies un ir jādara vairāk, lai sasniegtu sieviešu pilnīgu iekļaušanu baznīcā,” viņa teica.

Ada Maina aicināja “visus baznīcas vīriešus un sievietes sadoties rokās un braši iestāties pret visām rīcībām, kas neļauj Dieva bērniem pieredzēt dzīvi tās pilnībā. Mums ir jāsludina evaņģēlija vēsts, kas pārvarētu šīs netaisnības sistēmas,” viņa piebilda.

No kreisās puses: bīskape Patricija Devenporte, AELB Dienvidaustrumu Pensilvānijas sinode, un bīskapa atbildīgā asistente Ivonna Kērtisa, PLF viceprezidente, prezidējoša bīskape Elizabete Ītone un mācītāja Dr. Žanete Ada Epse-Maina un bīskape Viviana Tomase-Braitfīlda no AELB Viskonsinas dienvidu centrālas sinodes.

Tanzānijas Evaņģēliski luteriskai baznīcai pieder 7,5 miljoni locekļu, un tā ir pievienojusies PLF 1964. gadā.

11.07.2019.

Kateša, Tanzānija / Ženēva

 Avots: Pasaules Luterāņu Federācijas ziņas

Foto: ELCT Communication/Evans Ayo