Anglikāņu baznīca Lielbritānijā svin sieviešu ordinācijas 25 gadu jubileju

7. Jūn, 2019

2019. gadā aprit 25 gadi, kopš Anglikāņu baznīcā tika ordinēta pirmā sieviete.

 Vēsture

1985. gadā Anglikāņu baznīca Lielbritānijā nobalsoja par sievietēm diakonisēm, bet 1992. gadā sievietēm tika atļauts lūgt ordināciju. Pirmās ordinācijas gan sekoja pāris gadu vēlāk. 1994. gada 12. martā Bristoles katedrālē tika ordinēta pirmā sieviete – Anglikāņu baznīcas mācītāja.

Anglikāņu baznīca Lielbritānijā ir bijusi sieviešu kalpošanai labvēlīga: kopš 1994. gada ir tikušas ordinētas gandrīz 6000 sieviešu. Kopējais anglikāņu mācītāju skaits ir 20 000.

Sieviešu ceļš līdz bīskapes amatam Anglikāņu baznīcā ir bijis nedaudz garāks, jo vairākās Ģenerālajās sinodēs balsu vairākums netika savākts līdz 2014. gadam. Ar 2015. gadu pirmā sieviete (Libija Leina) tika konsekrēta par bīskapi, un kopš 2015. gada vairākas sievietes tikušas ieceltas bīskapu amatos. 

Sieviešu ordinācijas 25 gadu jubileju Anglikāņu baznīca Lielbritānijā svin jau kopš šā gada pavasara. Svinēšana ietver dažādus dievkalpojumus, pasākumus, Bībeles studijas, lekcijas un diskusijas.

Vērts atgādināt, ka Anglikāņu baznīca Lielbritānijā ir viena no Anglikāņu sadraudzības baznīcām visā pasaulē. Šajā sadraudzībā ietilpst 44 autonomas baznīcas. Kamēr Lielbritānijā sieviešu ordinācija aizsākās tikai 1994. gadā, tikmēr, piemēram, Honkongā pirmā anglikāņu mācītāja tika ordinēta 1944. gadā – pusgadsimtu pirms tam. Sieviešu ordinācijas jau labu laiku norisinājušās arī citās valstīs – Kanādā (kopš 1976. gada), Jaunzēlandē (kopš 1977. gada) un daudzās citās valstīs.

Jubilejas dievkalpojumi Lielbritānijā

Oficiālas svinības aizsākās 4. martā ar svinīgu dievkalpojumu Londonā – pils kapelā, kurā atrodas Kenterberijas arhibīskapa sēdeklis. Dievkalpojumu vadīja Kenterberijas arhibīskaps un to apmeklēja vairāk nekā 80 mācītāju. Dievkalpojumu apmeklēja arī sievietes bīskapes un sievietes, kuras tiek sagatavotas mācītājas kalpošanai. Dievkalpojumā sprediķoja mācītāja Izabele Hamlija.

Kenterberijas arhibīskaps Džastins Velbijs savā runā sacīja: “Daudzas no šīm [sievietēm], kas šobrīd ir šeit, ir bijušas pionieres, īstenojot to, ko nozīmē būt par ordinētu sievieti Anglikāņu baznīcā – ne tikai sev pašām un savām kopienām, bet visai Kristus Miesai. Liecināsim šodien par tām, kas pavēra ceļu 1994. gadā, kā arī atbalstīsim tās [sievietes], kurām kopš tā laika kalpošanas iespējas ir atvērtas.”

 Foto: Lambeth Palace; Anglican Communion News service

Marta vidū svinīgs dievkalpojums notika arī Bristoles katedrālē.

Arī 25. maijā Sautvarkas katedrālē notika dievkalpojums par godu jubilejai. Piedāvājam apskatīt dažas no šā dievkalpojuma fotogrāfijām.

Visas bildes var aplūkot Londonas diecēzes Interneta vietnē – šeit.

Avoti: Christianity Today 

Anglican Communion News Service