Hondurasas baznīca modelē iekļaušanu un iespējas jaunām sievietēm

13. Mar, 2019

PLF piederīgā baznīca sadarbojas ar partneriem, piedāvājot alternatīvas emigrācijai

(Pasaules luterāņu informācijas centrs) – Kamēr sienas celšana ASV dienvidu robežas garumā turpina izraisīt pretrunīgas reakcijas, Hondurasas kristīgā luteriskā baznīca (turpmāk – HKLB) smagi strādā, atbalstot jauniešus, kas pārdomā iespējas aizbēgt no valstī arvien pieaugošas nabadzības un vardarbības līmeņa.

Pagājušā gada laikā Centrālamerikas bēgļu tūkstoši ir devušies ceļā kājām, ceļojot ziemeļu virzienā caur Meksiku pretī cieši apsargātajai ASV robežai. Šie ceļojumi darba un labāko dzīves apstākļu meklējumos ir briesmu pilni – sākot ar kontrabandistu bandām un cilvēku tirgotājiem un beidzot ar policiju un paramilitārām vienībām, kas apcietina un deportē daudzus piespiedu migrantus atpakaļ viņu izcelsmes valstīs.

Pēc statistikas datiem, ap 80 procentu šo bēgļu nāk no Hondurasas. Tie bēg vairāku faktoru kombinācijas dēļ. To starpā ir ārkārtīga nabadzība, augsts jauniešu bezdarba līmenis, ģimeņu sabrukums, bandu vardarbība, narkotiku tirdzniecības un prostitūcijas tīkli, kā arī plaši izplatīta korupcija, kas izraisa politisku nestabilitāti.

Piedāvājot alternatīvas migrācijai

Mācītājs Rolando Antonio Ortezs vada HKLB. Viņš atzīmē, ka tā saucamo migrantu karavānu locekļu lielākā daļa ir jaunie cilvēki, sevišķi jaunās mātes, kas ceļo ar saviem mazajiem bērniem. “Ar katru mēnesi,” viņš saka, “vardarbība pret sievietēm Hondurasā pieaug un jau ir sasniegusi biedējošu līmeni.” Vēl skumjāk ir tas, ka 90 procentu sieviešu slepkavību paliek nesodītas un sievietes arī piedzīvo lielu diskriminācijas līmeni.

 “Ar katru mēnesi vardarbība pret sievietēm Hondurasā pieaug un jau ir sasniegusi biedējošu līmeni,” – māc. Rolando Antonio Ortezs, HKLB mācītājs un prezidents.

 

Māc. Rolando Ortezs skaidro, ka šogad HKLB ar “Misión un Mundo” (Misija “Viena pasaule”) atbalstu ievieš projektu, kas atbildēs izaicinājumiem, kuru priekšā stāv jaunieši, piedāvājot tiem alternatīvas emigrācijai. Projektā ir iekļautas radošas darbnīcas un apmācības maizes cepšanā, dārglietu veidošanā un zivkopībā, sniedzot iemaņas, kas ļaus cilvēkiem pelnīt iztiku un rūpēties par sevi un savām ģimenēm.

Stiprinot laicīgās un ordinētas sievietes

HKLB ar Pasaules Luterāņu Federācijas (PLF) pamudinājumu tāpat cenšas cīnīties pret patriarhālām struktūrām, kas funkcionē kā augsne vardarbībai pret sievietēm un kur šādas ļaundarības nesodāmība turpina zelt. Stiprinot laicīgās un ordinētās sievietes baznīcā, HKLB modelē iekļaušanu savā lēmumu pieņemšanā, tāpat arī piedāvājot telpu dialogam, dziedināšanai, kā arī konkrēti rūpēm par jauniem cilvēkiem.

Cits projekts, kuru piedāvā baznīca, koncentrējas uz jauno cilvēku muzikālo un māksliniecisku talantu attīstību – mācot tiem gleznot, fotografēt vai spēlēt mūzikas instrumentu. Bērni tāpat ir aicināti piedalīties “Miera kultūras” iniciatīvā, strādājot pie cīņas pret savām dusmu un atstumtības sajūtām, tādējādi cenšoties samazināt vardarbības līmeni sabiedrībā.

HKLB strādā kopā ar Amerikas Evaņģēliski-luterisko baznīcu (AELB), kā arī ar ekumeniskiem partneriem, piemēram, Pēdējās dienas svētajiem Tegusialpā un menonītu baznīcu, koordinējot šīs aktivitātes.

AELB prezidējošās bīskapes (un PLF Ziemeļamerikas viceprezidentes) Elizabetes Ītones nesenā vizīte Hondurasā kalpoja šo partnerattiecību stiprināšanai un NMAAAPI (AMMPARO) stratēģijas ieviešanai (Nepilngadīgu migrantu atbalsts, nodrošinot aizsardzību, aizstāvēšanu, pārstāvību un iespējas).

Šī stratēģija tika izveidota, kad AELB locekļi pamanīja dramatisku likteni, ko piedzīvo bērni, kas ir spiesti atstāt savas kopienas vairākās Centrālamerikas valstīs. Tās mērķis ir tikt galā ar šīs reģionālās migrācijas izcelšanās pamatiemesliem, tajā pašā laikā nodrošinot visu ceļojošo bērnu un ģimeņu drošības un tiesību saglabāšanu.

Tegusigalpa, Hondurasa/Ženēva

20.02.2019. 

Foto; PLF/P. Cuyatti 

Avots: Pasaules Luterāņu Federācija