Kanādas Anglikāņu baznīca ievēlējusi savu pirmo sievieti arhibīskapi

29. Jūl, 2018

Jaunās Vestminsteres bīskape Melisa Skeltone tika ievēlēta par arhibīskapi un metrapolīti Britu Kolumbijas un Jukonas ekleziālajā provincē. Stājoties jaunā amatā, Skeltone vēl arvien turpinās būt par Jaunvestminsteres bīskapi. Viņa ir pirmā sieviete, kas ievēlēta par arhibīskapi Kanādas Anglikāņu baznīcā, un otrā sieviete arhibīskape visā Anglikāņu kopienā. Šā gada sākumā bīskape Keja Goldsvortija tika ievēlēta par Pertas arhibīskapi Austrālijas Anglikāņu baznīcā. Arhibīskapes Melisa un Keja atbild par iekšējām provincēm, un viņas nav valsts arhibīskapes.

Anglikāņu kopienā ir bijusi sieviete arhibīskape: bīskape Katarīna Džeferte Shorija kļuva par pirmo – un līdz šim vienīgo – sievieti valsts arhibīskapes amatā 2006. gadā, kad viņu ievēlēja par bīskapi priekšsēdētāju Episkopālajā baznīcā ASV. Šajā amatā viņa atradās līdz pat 2015. gadam, kad beidzās viņas pilnvaru termiņš. Savukārt arhibīskape Melisa Skeltone kļuva par diecēzes bīskapi 2014. gada martā Vankūveras Konvencijas centrā un Kristus baznīcas katedrālē.

Britu Kolumbijas un Jukonas ekleziālā province ir viena no četrām provincēm, kas veido Kanādas Anglikāņu baznīcu. Savā jaunajā amatā arhibīskape pārraudzīs sešas diecēzes: Jukonu, Kaledoniju Britu Kolumbijas ziemeļu daļā, Tautas teritoriju centrālajā Britu Kolumbijā (iepriekš – Centrālā iekšzeme anglikāņu draudzēm, vēl agrāk – Karība), Kūtenaju Britu Kolumbijas austrumu daļā, ieskaitot Okanaganu, Britu Kolumbijas Vankūveras salu un piekrastes salas, kā arī viņas pašas diecēzi Jaunajā Vestminsterā un Freizeres ielejā, ieskaitot Saules gaismas krastu, no Povelas upes līdz Cerības salai.

Melisa Skeltone tika ievēlēta pirmajā balsojumā, kad 21 no 24 Provinču elektorālās kolēģijas locekļiem sapulcējās uz telefonkonferenci un elektronisko balsošanu. 

“Šis balsojums bija vēsturisks ne tikai tādēļ, ka par arhibīskapi tika ievēlēta pirmā sieviete; šis bija arī pirmais balsojums, kas notika ar elektronisko līdzekļu palīdzību,” sacīja diecēzes atbildīgā persona.

Jaunā arhibīskape nomainīs arhibīskapu Džonu Privetu, kurš beidza savas pilnvaras kā metropolīts šā gada aprīļa beigās un kurš maija beigās beigs savas bīskapa pilnvaras Kūtenejā. 

“Es esmu saviļņota un dziļi pateicīga par tik daudzu cilvēku atbalstu šajā procesā: Bīskapu provinces kolēģijai, Padomes izpildlocekļiem un visiem tiem, kas rūpīgi strādāja, lai izveidotu elektronisko/telefonisko vēlēšanu procedūru, ko esam šodien izmantojuši,” sacīja arhibīskape Melisa. “Būt par arhibīskapa Džona Priveta pēcteci ir pazemīgs uzdevums. Mana cerība un pārliecība ir, ka mēs esam pietuvojušies lielākas sadarbības laikam un mūsu provinces pastāvēšanas mērķim, ko turpināsim celt uz arhibīskapa Priveta labajiem darbiem, ko viņš veicis pēdējo deviņu gadu laikā.

 “Runājot par mani kā pirmo sievieti metropolīti Kanādas Anglikāņu baznīcā, varu vien teikt: paldies Dievam par šo privilēģiju.”

Jaunā arhibīskape stājas amatā nekavējoties un formāli tiks konsekrēta tam Britu Kolumbijas štata Sorento provinces Sinodē septembrī.

Avots: Anglican News

Foto: (Arhibīskape Melisa Skeltone) All photos: Diocese of New Westminster