Lundas krustu novieto Ekumeniskā centra kapelā

1. Mar, 2018

Dalīšanās Euharistijā kā noietā ceļa redzamā izpausme

Salvadoras krusts, kas ir veidots Lundā 2016. gadā vienotai katoļu un luterāņu gadskārtējās Reformācijas atzīmēšanai, tika nolikts Ekumeniskā centra kapelā Ženēvā, Šveicē, tam veltītā dievkalpojuma laikā 2018. gada 18. janvārī. Krusts, kas ir simbols ekumenisko attiecību pavērsienam (ekumeniskās vienotības meklēšanai), būs pieejams apmeklētājiem un svētceļniekiem vietā, kas ir nozīmīga ekumeniskajai kustībai.  

Krusts ir bagāts ar simboliem un ataino kristību trauku, patiesā vīnakoka zarus un Jēzu, kurš aicina cilvēkus no visām nācijām, lai dalītos ar maizi un vīnu. 

Samierināšanās savā starpā (izlīgums) kā Bībeles aicinājums

 “Krusts vizuāli parāda, ka mēs no kristības brīža virzāmies pa ceļu, kas mums abiem ir kopīgs, uz Euharistiju, ko ilgojamies svinēt kopā un kurai pretī mums jāsper turpmākie soļi,” teica kardināls Kurts Kohs, Vatikāna Pontifikālās kristiešu vienotības veicināšanas padomes prezidents. Viņš sprediķoja kopā ar mācītāju Dr. Kaisamariju Hintiku, Pasaules Luterāņu Federācijas ģenerālsekretāra asistenti ekumenisko attiecību jautājumos, par 2Kor 5:14–20.

Viņu abu sprediķos tika likti akcenti uz izlīgumu kā Bībeles aicinājumu. “Kad mēs saņemam no Dieva šo izlīguma (samierināšanas) dāvanu, mēs reizē esam aicināti, un tas ir mūsu pienākums, pasludināt Dieva izlīgumu un turpināt strādāt pie samierināšanas ar Jēzus Kristus doto autoritāti,” kardināls Kohs teica. 

“Jo tālāk mēs ceļojam, kopā gaidot gadadienu un svinot gadadienu lūgšanā un ar konkrētu plānošanu, jo vairāk sākam apzināties to, ka “tas viss ir no Dieva”,” mācītāja Hintika sacīja, apzīmējot luterāņu un katoļu dialoga 50 gadus kā “dziļu garīgu ceļojumu”, kas sasniedzis tā augstāko punktu vienotā gadadienas atzīmēšanā Lundā, Zviedrijā.

 “Mēs esam stiprinājuši (padziļinājuši) mūsu savstarpējo apņemšanos pastāvēt kopīgās lūgšanās un vienotā liecībā. Šodien mēs varam atskatīties uz noieto ceļu ar pateicību. Svētais Gars mūs ir pievedis tuvāk viens otram, Kristus turpina mūs aicināt doties tālāk uz priekšu kopā,” teica māc. Dr. Kaisamarija Hintika, ģenerālsekretāra asistente ekumenisko attiecību jautājumos.

 “Mēs esam padziļinājuši mūsu savstarpējo apņemšanos būt kopā lūgšanās un kopīgā liecināšanā. Šodien mēs varam atskatīties uz šo noieto ceļu ar pateicību. Svētais Gars mūs ir savedis tuvāk kopā, Kristus turpina aicināt mūs doties uz priekšu kopā,” viņa piebilda. 

Cerības zīme no valsts, kas atrodas ciešanās

2016. gada 31. oktobrī PLF prezidents bīskaps Dr. Munibs A. Junans un PLF ģenerālsekretārs Dr. Martins Junge kopā ar pāvestu Francisku vadīja dievkalpojumu, kas tika rīkots, atzīmējot Reformācijas 500. gadadienu Lundas katedrālē Zviedrijā. Tas bija pavērsiena punkts luterāņu un katoļu attiecību vēsturē un ekumeniskajā kustībā.

Lundas krusta zīmējumu veidoja luterāņu mākslinieks Kristians Čavarija Ajala no Elsalvadoras. Tajā izmantots tipisks šīs valsts stilistiskais krāsojums. “Cilvēki veido krustus katrs pēc savas pieredzes,” teica mākslinieks, kurš savā bērnībā piedzīvojis Salvadoras pilsoņu karu un uzaudzis bēgļu nometnē Hondurasā.

“Šis krusts nāk no ļoti nabadzīgas valsts, kur valda ciešanas, bandu slaktiņi un nāve, bet tur arvien ir cerība uz Dievu un iedvesma. Ar krāsām mēs parādām, ka Dievs mīl pasauli.” 

 “Elsalvadorā krusts vienmēr bijusi cerības zīme mūsu cīņās, ticības zīme mūsu izmisumā, mīlestības zīme mūsu ciešanās un dzīvības zīme nāves vidū,” Čavarija piebilst. Šis koka krusts ir divus metrus garš, lielākais, ko mākslinieks ir veidojis līdz šim. 

Kopības dāvana

 “Lai šis [krusts] ir par cerības zīmi, kas mums ir kopīga, kad atstājam konfliktu aiz muguras un pagriežamies uz mūsu kopīgo nākotni,” māc. Dr. Martins Junge, PLF ģenerālsekretārs teica savā lūgšanā. 

 “Pasaules baznīcu Padomes vārdā krustu pieņēma māc. Dr. Olafs Fukse Tvaits, Pasaules baznīcu Padomes (WCC) ģenerālsekretārs. “Mēs pieņemam šo krustu kā kopības dāvanu,” viņš teica. “Lai šis vēsturiskais solis, ko krusts simbolizē, atgādina mums, ka Kristus krusts pārveido mūsu konfliktu vienotā kopībā.””

Ženēva, Šveice

18.01.2018.

Avots: Pasaules Luterāņu Federācija