Anna fon Mansfelde – sieviete, kas ārstēja Luteru

27. Feb, 2018

Anna fon Mansfelde (mātes uzvārds Honšteine-Kletenberga) ir dzimusi 1490. [vai 1492.] gadā Kletenbergā. Kletenbergu šodien dēvē par Tīringeni. 1518. gadā Anna apprecējās ar grāfu Albrehtu VII. Viņiem bija kopā 14 bērni, no kuriem 6 nomira (citos avotos teikts, ka Annai bija 11 bērni). Diemžēl vecākā meita nomira 17 gadu vecumā.

Ievērības cienīgs fakts ir Annas Honšteines-Kletenbergas piedalīšanās Mārtiņa Lutera ārstēšanā jeb centienos paildzināt reformatora mūžu. Dokumentos par Lutera nāvi Annas vārds netiek minēts ne reizes; viņa tiek saukta abstrakti par Gräfin vai Gemahl, turpretī viņas vīra grāfa Albrehtu VII vārds dokumentos ir atrodams. Tomēr zināms, ka, neskatoties uz ļoti šauro cilvēku loku, kas atradās Luteram blakus viņa pēdējās dzīves dienās, grāfs Albrehts bija atvedis arī savu sievu Annu, kurai līdzi bijušas dažādas ārstnieciskas zāles. Zināms arī tas, ka Anna personīgi iezieda Lutera ādā, kā arī zem viņa deguna ārstnieciskas vielas un viņa lūpas apzieda ar ziedūdeni un lavandas ūdeni. 

No vienas puses, šeit ir runa par ārkārtīgi lielo Lutera un viņa pietuvināto uzticību un, no otras puses, par Annas drosmi un pat zināmu veselības riska uzņemšanos uz sevi, jo zināms, ka viduslaiku ārsti saviem pacientiem pat neskārās klāt. Jebkurā gadījumā šis notikums atklāj, ka dižciltīgā sieviete apkārtējo vidū tika uzskatīta kā nopietna ārstniecisko augu pazinēja un ārste.

Viduslaiku Romas impērijas laikā augstu stāvošas sievietes bija pazīstamas ar savām privilēģijām iegūt ārstniecības augus, un bieži vien šīs dižciltīgās sievietes pašas nodarbojās ar farmāciju, lai pagatavotu zāles saviem tuviniekiem.[1]

Gleznā Anna ir attēlota ar Mansfelda ģerboni fonā.Attēls: gleznotāja Mariana Lepadus

http://www.lepadus-kunst.de/kursevortraege.htm
 

 Par citām Reformācijas sievietēm lasiet mūsu rakstos zemāk:

 Argula fon Grumbaha: pirmā sieviete reformatore, Bībeles pētniece

 Reformācijas sievietes Vidusvācijā I daļa 

 Reformācijas sievietes Vidusvācijā II daļa  

 Reformācijas sievietes Vidusvācijā III daļa 

 Reformācijas sievietes Vidusvācijā IV daļa


[1] Susan C. Karant-Nunn, The Personal Luther: Essays on the Reformer from a Cultural Historical Perspective, (Leiden: Brill, 2017), 186.