Jaunzēlandē atzīmēti 40 gadi kopš sievietes kalpo par mācītājām Anglikāņu baznīcā

17. Jan, 2018

Anglikāņu baznīca Aotearoā[1], Jaunzēlandē un Polinēzijā gatavojas atzīmēt 40 gadu jubileju, kopš pirmajā provinces apgabalā par mācītājām tika ordinētas sievietes. Jaunzēlandes baznīca bija viena no pirmajām Anglikāņu kopienā, kas ordinēja sievietes, 1977. gadā tika ordinētas piecas sievietes. 

Gadu pirms tam sešas sievietes tika ordinētas Anglikāņu baznīcā Kanādā. 1974. gadā 11 sievietes tika “neregulāri” ordinētas Filadelfijā, divus gadus pirms tam sieviešu ordinācija tika atļauta ar ASV Episkopālās baznīcas Vispārējo konventu un trīs gadus pirms provinču apgabala pirmās “pastāvīgās” ordinācijas. 

Pirmā sieviete, kas tika ordinēta Anglikāņu kopienā, bija Florence Li Tim-Oi, viņu ordinēja Ķīnā 1944. gadā, iemesls tam bija vīriešu mācītāju trūkums tajā laikā. Viņa bija spiesta atteikties no ordinētās kalpošanas kara beigās un atjaunoja to 1971. gadā Honkongā kopā ar divām sievietēm, kas tajā laikā tika ordinētas.  

Anglikāņu Sieviešu studiju padome Jaunzēlandē aicināja anglikāņus apkārt esošajos provinces apgabalos atzīmēt 40 gadu jubileju 3. decembrī, un tika izveidota svinību Euharistijas liturģija, kuru izstrādāja arhidiakone no Oklendas Kerole Hjūsa un konsultantu grupa no Tikangas jeb no trīs kultūras centriem provincē. 

Jaunā liturģija, kuras izveidē savu pienesumu sniedza arī Vaikato bīskape Helēna Anna Hārtlija un Kristus baznīcas bīskape Viktorija Metjū, un jau pieminētā Velingtonas bīskapa asistente Eleonora Sandersone, kas rūpējās, lai tiktu atzīmēts visu sieviešu ieguldījums baznīcas vadīšanā salu apgabalos, vienlaikus uzsverot sieviešu mācītāju kalpošanu. 

16 no Anglikāņu baznīcas apgabaliem jau ir ordinējuši sievietes.  

Jaunzēlandē vismaz 500 sieviešu ir tikušas ordinētas par mācītājām. Pirmo ordināciju pirms 40 gadiem pieredzēja Džīna Bruksa, Vendija Krenstone un Hītere Bruntona, kuras ordinēja Oklendas bīskaps. Savukārt Šeriju Beikeri un Rozmariju Raselu ordinēja Vaiapu bīskaps.

“Ir stāsti, kurus ir nepieciešams atstāstīt tādos brīžos kā šis, lai tie nepazustu,” izdevumam  Anglican Taonga  stāsta mācītāja Džīna Bruksa, kas ir viena no pirmajām ordinētajām sievietēm Jaunzēlandē. “Sievietes ir īstenojušas milzīgu kalpošanas daudzveidību un bagātību. Piemēram, mēs nedrīkstam aizmirst to daudzo sieviešu nozīmīgo kalpošanu, kas izvēlējās palikt diakones, respektīvi, kalpošanā, kurai tās tika ordinētas, un kas augstu vērtēja šīs īpašās kalpošanas kontinuitāti arī tad, kad citas sievietes virzījās uz mācītāju amatu.”

“Agrāk mēs bieži nostājāmies pret cilvēkiem, kuri nepieņēma mūsu kalpošanu,” Anglican Taonga pastāstīja Rozmarija Rasela – otra celmlauze sieviešu mācītāju kalpošanā savā apgabalā. 

“Mums vienkārši bija jāpieņem lēmums tupināt, neraugoties uz apstākļiem. Kādā brīdī, pēc vairākiem gadiem, šī problēma ir mitējusies. Cilvēku bailes nav īstenojušās. Šobrīd sievietes mācītājas ir neatņemama sastāvdaļa baznīcas dzīvē un dzimums vairs nespēlē lielu atšķirību. Būtībā var teikt, ka baznīca šodien varētu tikt sasista gabalos bez sievietes kalpošanas mācītājas amatā.”

Avots: Anglican News www.anglicannews.org7. novembrī, 2017


[1]   Maoru valodā Aotearoa nozīmē ‘garais baltais mākonis’. https://garaisbaltaismakonis.wordpress.com/about/