“Luters. Pagrieziens” – izstāde Latvijas Nacionālajā bibliotēkā par godu reformācijas jubilejai

15. Okt, 2017

Izstāde “Luters. Pagrieziens” Latvijas Nacionālajā Bibliotēkā būs apskatāma no 2017.gada 1.novembra līdz 2018.gada 4.februārim.

Atceroties 500 gadus kopš reformācijas sākuma un apcerot Lutera un viņa sekotāju ietekmi uz latviešu valodu un kultūru, Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) sadarbībā ar Strasbūras Nacionālo un universitātes bibliotēku (SNUB) un Virtembergas Zemes bibliotēku (VZB, Štutgartē) rīko izstādi “Luters. Pagrieziens”.

Mārtiņa Lutera (1483–1546) idejas mainīja ne tikai cilvēka un Dieva attiecības, bet arī laicīgo dzīvi, radot pasauli, kurā grēkam ir mazāka nozīme nekā žēlastībai un vārdam būtiskāka vērtība nekā tradīcijai. Luterisms spēcīgi ietekmēja arī Livonijas (mūsdienu Latvijas un Igaunijas) kultūru, veicinot latviešu un igauņu rakstu valodas un tekstu kultūras rašanos reformācijas pirmajās desmitgadēs un ietekmējot turpmāko attīstību vairākus gadsimtus. Izstādē tiks pievērsta uzmanība būtiskākajām reformācijas laikmeta Eiropas garīgās kultūras parādībām. Tajā būs skatāmi mākslas objekti – katoļu baznīcas kulta priekšmeti un svēto statujas, grāmatas no LNB, Rundāles pils muzeja un Latvijas Nacionālā vēstures muzeja krājumiem. Izstādes kodolu veidos grāmatas no LNB, SNUB, VZB, Latvijas Universitātes Akadēmiskās bibliotēkas, Bavārijas Valsts bibliotēkas un Upsalas Universitātes bibliotēkas kolekcijām. Vienas nodarbības ilgums – 90 min, maksimālais dalībnieku skaits – 30. Vairāk informācijas, pieteikšanās – sākot ar 18. septembri pa tālruni 67716242 Izstāde norisinās Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros.

Avots: Latvjas Nacionālā Bibliotēka (buklets)