“Šeit mēs stāvam!” Uzskatāms vēstījums par sieviešu ordināciju no Vitenbergas

22. Aug, 2017

Vairāk nekā 120 sievietes mācītājas no 18 valstīm raidīja spēcīgu signālu Reformācijas svētku atzīmēšanas laikā Vitenbergā. Sanākušas kopā, ģērbušās talāros un “Šeit mēs stāvam!” moto vadītas, sievietes pievērsa uzmanību faktam, ka ir daudzas baznīcas, kur sievietēm ir nelabvēlīga situācija.

Moto ir attiecināms uz Mārtiņa Lutera paziņojumu Vormsas sanāksmē 1521. g., kad viņš tika izaicināts atteikties no savas mācības. Luters atbildēja: “Šeit es stāvu un citādi nevaru. Dievs palīdzi man. Āmen.”

Un tagad, apmēram pēc 500 gadiem, sievietes mācītājas sapulcējās Vitenbergas pils laukumā, lai uzņemtu šādu simbolisku foto. Starp tām bija 17 bīskapes un sievietes vadošajās baznīcu pozīcijās no Surinamas, Indonēzijas, Zimbabves, Latvijas,* Norvēģijas un Grenlandes. Tikšanās notika Vitenbergā no 10. līdz 14. augustam saistībā ar Vasaras reformācijas kontekstu. Pasākumu organizēja Pasaules Luterāņu Federācijas programma “Sievietes baznīcā un sabiedrībā” un Vācijas nacionālā PLF komiteja pēc bīskapes Ilzes Junkermanes Centrālvācijas Evaņģēliskās baznīcas iniciatīvas. 

PLF apstiprina sievietes ordinētā kalpošanā

Sievietes joprojām netiek ordinētas visās baznīcās. Patlaban 119 no 145 piederīgajām baznīcām PLF ordinē gan vīriešus, gan sievietes. Divpadsmitās asamblejas Vindhukā, Namībijā, ziņojumā PLF apstiprināja sieviešu līdzdalību ordinētā kalpošanā. “Mēs uzteicam 119 piederīgās baznīcas, kuras pašlaik ordinē vīriešus un sievietes, kas saņēmuši aicinājumu kalpot. Mēs kā kopiena, kas turpina šo iesākto ceļu, mudinām piederīgo baznīcu, kas ir pārstājusi ordinēt sievietes,** attīstīt procesu un laika grafiku, lai pārskatītu šo lēmumu.”

Ketija Mui no Evaņģēliski luteriskās baznīcas Papua-Jaungvinejā aicināja klātesošos nepārstāt cīnīties par sieviešu pilnīgu līdzdalību ordinētajā kalpošanā.

Tādām sievietēm, kā Ketijai Mui no Papua-Jaungvinejas, sapnis piepildītos, ja viņas varētu tikt ordinētas par mācītājām. Ketija Mui bija viena no pirmajām sievietēm Evaņģēliski luteriskajā baznīcā Papua-Jaungvinejā, kura studēja teoloģiju.

“Mana baznīca neordinē sievietes,” viņa paziņoja un uzrunāja ordinētās sievietes fotopasākuma laikā Vitenbergā – vietā, kur reformācija sākās. 

“Nepārstājiet cīnīties, lai arī mēs kādu dienu varam stāvēt kopā ar jums,” bija viņas kaismīgais aicinājums sievietēm mācītājām. 

Avots PLF ziņas https://www.lutheranworld.org/news/here-we-stand

Foto: PLF/Marko Šēnebergs

Apskatīt visas albuma bildes PLF Facebook lapā

* Vairāk kā 120 sieviešu mācītāju vidū bildē tikušas arī divas sievietes no Latvijas – bīskape emerita Jāna Jēruma-Grīnberga, kas ir pirmā sieviete, kas tika ordinēta par bīskapi Luterāņu baznīcā Lielbritānijā, kā arī evaņģēliste un kapelāne Rudīte Losāne, kas ir arī Latvijas Luterāņu sieviešu teoloģu apvienības prezidente. [LLSTA red. piezīme]

** Pasaules Luterāņu Federācijas sastāvā ir tikai viena baznīca, kas ir kādreiz ordinējusi sievietes un pārstājusi to darīt. Tā ir Latvijas Evaņģēliski luteriskā baznīca, kas ordinējusi sievietes mācītājas amatam kopš 1975.gada, bet 2016. gada 3. jūnijā oficiāli pārstājusi sievietes ordinēt. Līdz ar to, gan citāts no šī raksta, kas mudina un uzrunā baznīcu vienskaitlī, gan arī Divpadsmitās PLF Asamblejas oriģinālā ziņojuma teksts (skat. foto zemāk), ir adresēts Latvijas Evaņģēliski luteriskajai baznīcai un tās vadītājam Jānim Vanagam. [LLSTA red. piezīme]