Sievietes jaunā Francijas prezidenta E. Makrona valdībā

22. Mai, 2017

Sievietes jaunā Francijas prezidenta E. Makrona valdībā    

 Emanuēls Makrons ir izveidojis daudzšķautņainu Ministru kabinetu, apvienojot vienkopus ne tikai cilvēkus, kuru politiskie viedokļi ir diametrāli pretēji (labos un kreisos), bet arī padomājis par to, lai jaunajā Ministru kabinetā tiktu vienādā skaitā pārstāvētas sievietes un vīrieši. Makrons ir nosaucis 22 ministru kandidātu vārdus – 11 sieviešu un tikpat daudz vīriešu. No tiem 15 vai 16 būs ministri, divi ministru vietnieki un četri valsts sekretāri.

  Par Bruņoto spēku ministri tika nominēta Silvija Gularde, Eiropas Lietu eksperte un spīkere.

      Par darba ministri ir iecelta Muriēla Penikoda, kuras jomā noteikti būs daudz izaicinājumu, jo jaunais prezidents ir paredzējis radikālas nodarbinātības politikas reformas. 

  Par sporta ministri kļuvusi  Laura Flesele, Olimpiskā čempione paukošanā, ar kuru francūži ļoti lepojas.  

       Frederika Vidāla vadīs augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju ministriju. Par transporta (satiksmes) ministri kļuvusi Elizabete Borne.  

Kultūras ministriju vadīs Fransuā Nisēna

Kas ir interesanti, Francijā pastāv Valsts sekretāra amats premjera kabinetā tādā jomā kā sieviešu un vīriešu līdztiesības jautājumi. Marlēne Šiepa, blogere, kas izveidojusi populāru blogu “Strādājoša māte” (fr. val. – Maman travaille), ir iecelta par Valsts sekretāri līdztiesības jautājumos. Šāda amata izveide seko Makrona priekšvēlēšanu laikā dotajiem solījumiem panākt vienlīdzīgu darba samaksu sievietēm un vīriešiem Francijā, kā arī samazināt seksuālos noziegumus pret sievietēm.

      Sofija Kluzela iecelta Valsts sekretāres amatā premjera kabinetā jautājumos par tiesībām personām ar invaliditāti.  

      Par solidaritātes un veselības ministri ir kļuvusi Agnese Buzina, kas ir meita poļu holokaustā izdzīvojušajam.   

      Tāpat ir izveidots jauns amats – Eiropas lietu ministre līdzās Francijas ārlietu ministram. To ieņem Mariella Desarneza. Interesants amats ir uzticēts Annikai Žirardīnai – viņa vadīs Francijas Aizjūras attiecību ministriju. 

      Vērts pieminēt, ka jaunievēlētais Francijas prezidents jau ir sastapies ar kritiku par to, ka viņa sieva esot vecāka par viņu (Brigita Makrona ir 24 gadus vecāka par Eduardu; Brigita ir bijusi Eduarda skolotāja, kad viņš viņā ir iemīlējies). Savukārt Makrons jau priekšvēlēšanu kampaņā, kurā viņš vienīgais bija aktīvi un publiski iesaistījis savu dzīves partneri, sacīja, ka mēģinās panākt lielāku lomu prezidenta dzīvesbiedrei (kaut ko līdzīgu ASV primās lēdijas statusam), jo šobrīd Francijas Konstitūcija nekādas tiesības prezidenta laulātajai neparedz. 

“Ir svarīgi, lai personai, ar kuru tu dzīvo, arī ir loma” ..

“Es ceru, ka šī loma var būt nodefinēta, un es lūgšu, lai pie tās tiktu strādāts,”

teica jaunais Francijas prezidents, kurš nekautrējas par savas sievas vecumu un apsolījis cīnīties par sieviešu tiesībām visās jomās. 

Avoti:

Francijas valdības mājaslapa

http://www.gouvernement.fr (skatīta 21.05.2017.)

The Telegraph, Henry Samuel, Paris, “Europe at heart of Emmanuel Macron’s Left-Right government with gender parity and female defence minister” 2:30PM,  17 May 2017

http://www.telegraph.co.uk/news/

BBC News, Europe, “Macron cabinet: Women are half of France’s new ministers” 17 May 2017

http://www.bbc.com/news/world-europe-39948523

Le Point “Gouvernement: Marlène Schiappa, de “Maman travaille” à l’Égalité” (17/18.05.2017.)

http://www.lepoint.fr/politique/gouvernement-marlene-schiappa-de-maman-travaille-a-l-egalite-17-05-2017-2128190_20.php#section-commentaires  

The Local (FR) “France’s ‘first lady’: Does Brigitte Macron want to be the French Michelle Obama?” 14 May 2017

https://www.thelocal.fr/20170514/what-role-will-brigitte-macron-have-as-frances-first-lady