Pirmā angļu sieviete mācītāja un viņas atstātais mantojums

12. Jūl, 2015


Pirmā angļu sieviete mācītāja un viņas atstātais mantojums

      92 gadu vecumā Mūžībā aizgājusi pirmā Anglikāņu baznīcā ordinētā angļu sieviete mācītāja Džoisa Beneta (Joyce Bennett). Džoisa Beneta piedzima 1923. gadā, un 1971. gada 3. decembrī Honkongas bīskaps Gilberts Beikers viņu ordinēja par anglikāņu mācītāju. Pirms Džoisas Benetas vienīgā ordinētā sieviete bija Florence Li Tim-Oi, ķīniešu izcelsmes (ordinēta Honkongā 1944. gadā japāņu okupācijas laikā).

      1949. gadā Beneta ieradās Honkongā kā misionāre. 1962. gadā viņa tika ordinēta par diakoni un no 1968. gada līdz 1983. gadam strādāja par direktori Honkongas Sv. Katrīnas meiteņu skolā. Pēc tam viņa kalpoja Sv. Mārtiņa ķīniešu kopienā. 1978. gadā viņa tika apbalvota ar Britu Impērijas izcilības ordeni. Viņa sludināja kā angļu, tā ķīniešu valodā.

      Grāmatas “Sievietes priesteri? Jā – tagad!” [1] 8. nodaļā[2] mācītāja Beneta rakstījusi par savu mācītājas pieredzi un par to, kāds varētu būt viņas statuss pēc atgriešanās atpakaļ Anglijā. Pēc viņas teiktā, viņas ordināciju atbalstīja “pārliecinošais vairākums” Honkongas un Makao diecēzes ticīgo. “Mūsu ķīniešu draugi iecietīgi smaida, lūkojoties uz mūsu aizokeāna ciemiņu elpu aizturošo prieku un sajūsmu, nejauši atrodoties dievkalpojumā un saņemot komūniju no sievietes mācītājas rokām, kura nupat ir šos elementus konsekrējusi…”

      Par sieviešu ordinācijas jautājumu Beneta turpina – “Baznīcas nevēlēšanās izturēties pret sievieti un vīrieti līdzvērtīgi sūta bēdīgu liecību divdesmitā gadsimta nekristiešu sabiedrībai, vai tā būtu komunistu sabiedrība Ķīnā vai arī sekulārā sabiedrība Rietumos”.

      Hilarija Kotona (Hilary Cotton), kustības “WATCH” (“Women and Church”[3]) vadītāja stāsta par Džoisas Benetas ietekmi: “Džoisa ar visu savu būtību ir pierādījusi, ka sievietes, angļu sievietes, var būt mācītājas. Tik daudzas sievietes Anglikāņu baznīcā ir ievērojušas viņas devīgo un vienkāršo kalpošanas piemēru, gaidot Baznīcas atzīšanu savai kalpošanai mācītāju amatā. Viņas [šīs sievietes, kuras tagad ir ordinētas], stāv uz viņas [Džoisas] pleciem.”

No angļu valodas tulkojusi Aļesja Lavrinoviča

Korektore Milda Klampe

Ziņas avots: Madeleine Davies, “First English woman priest dies” – Church Times – the world’s leading Anglican newspaper (11 Jul, 2015).[4]

Foto: St. Catherine’s School. Džoisa Beneta – vidū. 1965. gads.


[1]           Joyce M. Bennett, “Impressions of a Woman Priest” in Women Priests? Yes – Now! Edited by Canon Harold Wilson. Denham House Press, 1975.

[2]            Visu grāmatu var izlasīt šeit – http://www.womenpriests.org/classic/wil_cont.asp

[3]           https://womenandthechurch.org/

[4]           http://www.churchtimes.co.uk/articles/2015/10-july/news/uk/first-english-woman-priest-dies