Jauno mediju impulsi Eiropas luterāņu baznīcās, un citu realitāte – karš

30. Nov, 2014

Jauno mediju impulsi Eiropas luterāņu baznīcās, un citu realitāte – karš (PLF viceprezidenti apspriež cerības un izaicinājumus baznīcā un sabiedrībā) “Ieklausīties, kalpot, pilnvarot – būt baznīcai mainīgajā Eiropā” bija lozungs PLF Eiropas reģionālajai konferencei, kas notika no 27. līdz 29. oktobrim Romā, Itālijā. PLF Eiropas reģiona trīs viceprezidenti līdzdalīja savas pārdomas par dažiem izaicinājumiem, ar ko saskaras kristiešu un luterāņu liecinieki savos kontekstos un par jaunajiem impulsiem, kas varētu palīdzēt baznīcām būvēt attiecības, kas pilnvaro tās kalpot savās kopienās. 

Bailes no kara ir reālas Centrālaustrumeiropas viceprezidents, Ungārijas bīskaps Dr. Tomāšs Fabini izcēla konfliktsituācijas traģiskos rezultātus Ukrainā. PLF padomes padomniece Anastasija Pidubska runāja par bruņota konflikta ietekmi uz iedzīvotājiem, atzīstot, ka tas izraisījis starptautisku emigrāciju un traumatizāciju pat starp veselības aprūpes un sociālo pakalpojumu sniedzējiem. “Kaimiņvalstis baidās no kara eskalācijas. Patiesi Baltijas valstīs bailes no kara iedzīvotāju vidū ir reālas. Cilvēki vēršas pie baznīcas un jautā, ko darīt, kā reaģēt kara gadījumā. Un diemžēl aizdomu atmosfēra rodas starp šo valstu etniskajām grupām,” atzīmēja Fabini. Citas reģiona rūpes ir par negatīvo demogrāfisko tendenču un emigrācijas radītajiem izaicinājumiem. “Mūsu iedzīvotāju simtu tūkstoši dodas strādāt un dzīvot uz rietumvalstīm. Tie, kas aizbrauc, galvenokārt ir mūsu sabiedrības jauno un izglītoto slānis – ārsti un datoru eksperti,” teica Fabini, kas ir Ungārijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas Ziemeļu diecēzes bīskaps. Tāpat notiek iekšējā migrācija, kad jaunie cilvēki pārceļas uz lielākām pilsētām, lai atrastu darbu. “Tādējādi ciemi, mazākas pilsētas un līdz ar to mūsu draudzes laukos paliek tukšas,” viņš piebilda. Ungārijā jaunā valsts prasība, ka pamatskolās kā izvēles priekšmets ir jāmāca ētika vai izvēlētā reliģija, rada īpašu izaicinājumu Luteriskajai baznīcai, jo tās mācītājiem un reliģijas pedagogiem visā valstī ir jānodrošina daudzas reliģiju stundas. “Mums jāatrod veids, kā sadzīvot ar šo izaicinājumu. Lai gan mēs gribētu izmantot šo iespēju, tomēr negribētu vājināt draudžu darbu,” viņš teica. Fabini piebilda, ka dalībnieki no Centrālaustrumeiropas reģiona katrs ir nosaucis konkrētu jautājumu, par ko pārējiem būtu jālūdz. “Mēs ceram, ka lūgšanu tīkls stiprinās reģiona luterāņu garīgo spēku un ka citas baznīcas kontinentā izrādīs lielāku iejūtību pret mūsu sevišķo situāciju. Tas šobrīd reģionam ir jo sevišķi vajadzīgs Ukrainas krīzes dēļ.” 

Sagrauto tradīciju pasaule Centrālrietumeiropas PLF viceprezidents bīskaps Dr. Franks O. Jūlijs teica, ka viņš augsti novērtē pieaugošo jauno mediju lietošanu, un sprieda, kā tos varētu izmantot, lai uzlabotu attiecības ne tikai starp kristiešiem, bet arī starp dažādu ticību cilvēkiem. “Viens no izaicinājumiem, ar ko saskaras kristiešu un luterāņu liecinieki šodien, ir tas, ka mēs dzīvojam pasaulē ar sarautām tradīcijām. Tas arī nozīmē, ka mēs vairs nevaram pārcelt ticības saturu automātiski,” teica Jūlijs, Virtembergas Evaņģēliski luteriskās baznīcas bīskaps Vācijā. “No mūsu sarunām es uzzināju, ka jaunieši ir spējīgi izmantot jaunos medijus un sociālos tīklus daudz labāk nekā es. Manuprāt, ir nepieciešams un svarīgi baznīcai dziļāk apgūt jauno mediju telpu,” Jūlijs atzīmēja. Tomēr jaunie mediji “nekad neaizvietos tiešu saskarsmi, kas kļūst vēl jo svarīgāka. Mums ir jābūt tuvu cilvēkiem un orientētiem uz to, ko mēs darām, un tas aktīvi ir jāveicina. Tādēļ, manuprāt, ir ļoti svarīgi atbalstīt mūsu itāliešu māsas un brāļus saistībā ar migrāciju un bēgļiem, kas ierodas Itālijā”, viņš piebilda. 

Solidaritāte ar nabagāko kaimiņu PLF Ziemeļvalstu reģiona viceprezidente prezidējošā bīskape Helga Hoglande Bifugliene teica, ka starp “ļoti nopietniem izaicinājumiem”, ar ko kristieši un baznīcas saskaras šodien, ir lielais bēgļu daudzums, sevišķi Dienvideiropā, un klimata pārmaiņas. Abi jautājumi “arvien vairāk apdraud mūsu nākotni un aicina solidarizēties ar visnabadzīgāko kaimiņu pasaulē”. Bifugliene no Norvēģijas baznīcas teica, ka sarunas grupu sesijās tika pētītas iespējas baznīcām “kļūt labākām”, lietojot sociālos tīklus un uzlabojot to saskarsmi ar cilvēkiem vietējā kontekstā. “Mums ir jābūt kopienai, kas vēl vairāk sadzird un uzklausa, gan vietējā, gan plašākā līmenī. Mums ir jāspēj sazināties labāk un būt vairāk saskarsmē ar sabiedrību un ar dažādajām cilvēku grupām, ar kurām mēs kontaktējamies,” viņa uzsvēra. Bifugliene raksturoja to jauniešu entuziasmu kā “ļoti daudzsološu”, kuri ir saistīti PLF Globālajā jauno reformatoru tīklā. “Tas ir labi un nepieciešami kopienai šodien un nākotnē,” viņa piebilda.  Itālijas Evaņģēliski luteriskā baznīca rīkoja šā gada sanāksmi, kurā piedalījās 55 pārstāvji no 30 PLF dalībbaznīcām.

Ziņa sagatavota pēc PLF sniegtas informacijas http://www.lutheranworld.org

Foto:  Gerhard Frey-Reininghaus.

 No anglu valodas tulkojusi LELBāL mācītāja Ieva Puriņa

Korektore Mag. Theol. Milda Klampe