Luterāņu draudze kopj ievainotos Kijevā

21. Feb, 2014

Odesa, Ukraina/Ženēva, 20.02.2014. Vieta mieram un lūgšanām – un improvizēta slimnīca. Nu jau vairākas dienas Vācu evaņģēliski luteriskā draudze Kijevā rūpējas par vardarbīgo sadursmju upuriem Neatkarības laukumā (Maidanā). Sežs Masčevskis, kas svētdien tika konsekrēts par Vācu evaņģēliskās baznīcas Ukrainā (GELCU) bīskapu, runā par otrdienas nakts notikumiem un situāciju Ukrainā.

Kāda ir situācija pie jums?

Ir ļoti grūti. Daudzi demonstranti no Maidana iekļuva nežēlīgās cīņās ar Berkutu (sevišķās policijas vienības), un abās pusēs ir upuri. Mēs paziņojām: mēs lūdzam par iesaistītajiem cilvēkiem un aicinām uz dialogu un samierināšanos. Mēs lūdzam valdībai necīnīties pret savu tautu, bet apsēsties ar to pie viena galda un pieņemt kopīgus lēmumus. Mēs esam ļoti noraizējušies, ka valdība izmanto spēku pret savu tautu.

Vai Kijevas draudze rūpējas par ievainotajiem?

Mūsu draudzes Harkovā, Dņepropetrovskā un Kijevā atbalsta Maidana demonstrantus. Kijevas baznīca ir tikai 150 metrus no valdības ēkas. Tā patiesībā ir miera osta, kur daudzi cilvēki nāk atpūsties un pārdomāt notiekošo. Bet nu jau vairākas dienas draudzes sniedz arī pirmo palīdzību. Trešdienas rītā Kijevas draudze apkopa vairāk nekā 20 cilvēku ar nopietniem ievainojumiem – griezumiem, apdegumiem, kas gūti no “Molotova kokteiļiem”, sasitumiem un ievainojumiem – no stekiem. Es sazinājos ar draudzi tikai telefoniski, jo ceļi uz Kijevu ir bloķēti. Situācija šeit ir ļoti sarežģīta, un mēs uzturam nepārtrauktu saziņu pa mobilajiem telefoniem un „Skype”.

Tātad luterāņu draudzes jau ilgāku laiku ir kļuvušas par atpūtas vietu demonstrantiem?

Mūsu baznīcas ir atvērtas visiem. Pēdējās nedēļās mēs piedāvājam kafiju un tēju katram, kas ienāk atpūsties vai vienkārši aiziet uz tualeti. Mēs runājam un lūdzam ar viņiem; tas ir ļoti svarīgi šajā situācijā, un to mēs redzam kā savu atbildību palīdzēt. Reizēm arī karavīri ienāk, un mēs arī viņiem piedāvājam kafiju un tēju. Viņi ir neveiksmīgā situācijā; viņiem ir dota pavēle, ko tie īsti negrib pildīt, bet viņi baidās. Mēs palīdzam visiem neatkarīgi no viņu politiskās partijas piederības.

Kāda ir jūsu pozīcija kā baznīcai?

Tā kā mēs esam vācu baznīca, šejienes cilvēki mūs asociē ar Rietumeiropu. Mēs neesam neviena pusē, bet mums ir jārunā par netaisnību. Mēs nevaram palikt klusu. Mēs negribam jelkādu vardarbību; tā ir mūsu bibliskā atbildība – aicināt uz mieru. Šodien mēs apsēdāmies un sagatavojām paziņojumu, ka baznīca atbalsta tautu. Cietušie un asinsizliešana ir šausmīga, un mēs aicinājām uz dialogu un samierināšanos.

Ko var darīt, lai atbalstītu cilvēkus vietējā līmenī?

Kijevas draudzei nepieciešami medikamentu, pārsienamo materiālu un joda ziedojumi. Mēs arī meklējam profesionālus ārstus, kas varētu palīdzēt kā brīvprātīgie. Un mums ir vajadzīgas jūsu lūgšanas. Lūdziet par mūsu baznīcu, par mieru un labu nākotni Ukrainai, mūsu tautai. Mēs esam uz civilā kara sliekšņa, un jūsu lūgšanas ir ļoti nozīmīgas mums.

Tulkoja: Ieva Puriņa

Foto: Wikimedia Commons, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ukraine_flag_map.png