Pārdomām par sieviešu ordināciju
 
BildeBildeBilde
 
trešdiena, 04. 08, 2021
Mūsu dzīves apraksti / Mācītājas
 

2019

Latviešu sievietes mācītājas Latvijā un pasaulē. Mazāk par 100, vairāk par 50!
27.12.2019

Šajos Kristus dzimšanas svētkos LLSTA publicē apkopojumu par 64 (65 - uz 2019.g. nogali) latviešu sievietēm mācītājām, kas tikušas ordinētas Latvijā vai citur pasaulē pēdējo 100 gadu laikā. Fotogrāfijā - pirmā latviešu sieviete bīskape Jāna Jēruma-Grīnberga un pirmā LELBĀL arhibīskape Lauma Zušēvica.

Lasīt vairāk ...


Vai Dieva aicinājumam ir derīguma termiņš? Teoloģijas studijas 68 gadu vecumā
09.08.2019

Nekad nav par vēlu piepildīt to, kam Dievs ir aicinājis. Cilvēks var nepaklausīt, baznīca var ierobežot. Dievs ir Kungs pār vēsturi, un Viņš savus aicinājumus neatceļ. Stāsts par trīs latviešu luterāņu mācītājām.

Lasīt vairāk ...


Milda Vainovska un viņas bērnības ilgas studēt teoloģiju piepildījās 52 gadu vecumā
09.08.2019

Ļoti lūdzu Jūs uzņemt mani mācīties Jūsu vadītajā Teoloģijas seminārā. Esmu no agras bērnības ilgojusies studēt teoloģiju. Tā kā, gadiem ejot, šīs ilgas nav apklusināmas, izmanu, ka tas ir Dieva aicinājums, kuram nevaru vairs pretoties," tā savā iesniegumā Teoloģijas semināram rakstīja Milda Vainovska, kas vēlējās studēt teoloģiju. Milda Vainovska tika vēlāk ordinēta par LELB palīgmācītāju un kā mācītāja kalpojusi Jaunjelgavas luterāņu baznīcā. Dzīves nobeigumā kalpojusi par metodistu draudzes mācītāju.

Lasīt vairāk ...


Luterāņu mācītāja Irma Kalēja, kura sākusi studēt teoloģiju 68 gadu vecumā!
09.08.2019

Irma Kalēja bija vecākā teoloģijas studente. Pensionējusies skolotāja uzsāka studijas LELB Teoloģijas seminārā 1971. gadā un tika ordinēta par Latvijas Luteriski evaņģēliskās baznīcas mācītāju 1981. gadā (78 gadu vecumā).

Lasīt vairāk ...


Helēna Valpētere - viena no pirmajām LELB mācītājām Latvijā
09.08.2019

Helēna Valpētere, dzimusi 1911. gada Ziemassvētkos, sāka studēt teoloģiju 58 gadu vecumā, kļūstot par vienu no trīs pirmajām sievietēm mācītājām Latvijā līdz ar Bertu Strožu un Vairu Bitēnu. Publicējam Helēnas Valpēteres autobiogrāfiju, stājoties LELB Teoloģijas seminārā, kura akadēmiskā mantiniece ir Latvijas Universitātes Teoloģijas Fakultāte.

Lasīt vairāk ...


Sarmīte Fišere - LELB mācītāja, kristīgās ētikas skolotāja, Atmodas notikumu aktīva dalībniece
23.07.2019

2019. gada septembrī Sarmīte Fišere atzīmēs savas ordinācjas 30 gadu jubileju. Neraugoties uz tik ievērojamu kalpošanas ilgumu, Sarmīte ir viena no tām, kas savā dzīvē un kalpošanā piedzīvojusi baznīcas vadības mentalitātes un virziena pārmaiņas Latvijā - no sieviešu mācītāju pieņemšanas līdz viņu pilnīgai izstumšanai un aizliegšanai Baznīcas Satversmē. Aicinām iepazīties ar Sarmītes biogrāfiju.

Lasīt vairāk ...


Intervija ar mācītāju Zviedrijas baznīcā Zilgmi Eglīti. Par kalpošanu Zviedrijā, jo Latvijā tā ir aizliegta
04.02.2019

Tad vēl tas nebija kļuvis par standartu vai normu. Par normu tas kļuva daudz vēlāk, kad [arhibīskaps] Vanags ar savu Teoloģijas institūtu veicināja attiecīgu vidi, aicināja pasniedzējus, kuri bija pret sievietēm mācītājām. Bet tad, kad mēs sākām mācīties, sievietes tika uzņemtas. Mēs bijām vairākas sievietes kursā, un visas studēja ar domu kļūt par mācītājām. Tas nebija nekas slēpts vai aizliegts. Akmentiņa prodekāns bija Juris Rubenis, kurš arī nebija pret sievietēm.

Lasīt vairāk ...

Arhīvs
2021 (1)   
2020 (3)   
2019 (7)   
2018 (14)