Pārdomām par sieviešu ordināciju
 
BildeBildeBilde
 
otrdiena, 03. 08, 2021
Mūsu dzīves apraksti / Mācītājas
 
107522

Vai Dieva aicinājumam ir derīguma termiņš? Teoloģijas studijas 68 gadu vecumā
09.08.2019


Dieva aicinājumam un apsolījumiem nav derīguma termiņa. Tieši par to vēsta Bībelē minēto cilvēku piedzīvojumi ar Dievu.

Taču vēlamies jums pastāstīt par trīs vienkāršām latviešu sievietēm, divas no šīm sievietēm pārdzīvoja abus pasaules karus, sievietes sāka un pārtrauca pamatizglītību, rūpējās par tuvajiem, cīnījās ar veselības problēmām un lielāko daļu sava mūža dzīvojušas citiem. Pensijas vecumā šīs sievietes sāka teoloģijas studijas pagājušā gadsimta 70. gados. Kas ir vēl pārsteidzošāk, šīs trīs sievietes kļuva par mācītājām Latvijas Evaņģēliski luteriskajā baznīcā. Dieva aicinājums izrādījās neatceļams.

Helēna Valpētere, dzimusi 1911. gada Ziemassvētkos, sāka studēt teoloģiju 58 gadu vecumā, kļūstot par vienu no trīs pirmajām sievietēm mācītājām Latvijā līdz ar Bertu Strožu (foto zemāk) un Vairu Bitēnu.

    

      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                          

Mācītājas Bertas Strožas studiju gramatiņa

 

Helēna Valpētere sākotnēji bija kristīta katoļu baznīcā, pēckara laikā iestājusies medmāsas kursos, strādājusi par medicīnas māsiņu, pēc tam sanitāri Epidemioloģiskajā stacijā un Bakterioloģiskajā laboratorijā. Helēna sirgusi ar plaušu karsoni, un slimošanas dēļ viņa ne tikai nespēja sekot līdzi medicīnas studijām, viņa pat tikusi atlaista no darba. Dzīvojusi slimībā, bezcerībā, nabadzībā. Helēna Valpētere savā autobiogrāfijā skaidri atceras, ka piedzīvojusi Dieva žēlastību un piedošanu savā dzīvē tikai 1950. gadā – Reformātu brāļu draudzē. Kopš sastapšanās ar Dievu Helēnas dzīvē viss mainījās. Slimība atkāpās, ienāca spēks. Helēna raksta, ka vairāk par visu viņu interesēja reliģija. Tā 1969. gadā Helēna Valpētere iesniedza dokumentus Latvijas evaņģēliski luteriskās baznīcas Teoloģiskajā seminārā [tagadējā Latvijas Universitātes Teoloģijas fakultātē] un 1979. gadā tika ordinēta par mācītāju Latvijas Evaņģēliski luteriskajā baznīcā. 

Aicinām iepazīties ar mācītājas Helēnas Valpēteres autobiogrāfiju šeit.

 

Irma Kalēja sāka teoloģijas studijas 68 gadu vecumā! Jā, vecumā, kurā dažs labs cilvēks padomju gados bija noguris no dzīves un darbiem un klusi eksistēja, čubinoties savā mazdārziņā. Dzimusi 1903. gadā, Irma Kalēja bija jau pārdzīvojusi abus pasaules karus, izstudējusi par skolotāju un nostrādājusi skolotājas darbā 30 gadus un trīs dienas, un devusies pelnītā pensijā 55 gadu vecumā. Dažus gadus pēc vīra nāves Irma Kalēja nolēma studēt teoloģiju un 1971. gadā iesniedza dokumentus Teoloģiskajā seminārā. Irma Kalēja tika ordinēta par mācītāju Latvijas Evaņģēliski luteriskajā baznīcā 1981. gadā.

Aicinām iepazīties ar mācītājas Irmas Kalējas autobiogrāfiju šeit.

 

Milda Vainovska sākusi teoloģijas studijas 52 gadu vecumā. Savā iesniegumā Teoloģijas semināra rektoram, profesoram Robertam Priedem Milda Vainovska raksta: “Ļoti lūdzu Jūs uzņemt mani mācīties Jūsu vadītajā Teoloģijas seminārā. Esmu no agras bērnības ilgojusies studēt teoloģiju. Tā kā, gadiem ejot, šīs ilgas nav apklusināmas, izmanu, ka tas ir Dieva aicinājums, kuram nevaru vairs pretoties.”

Milda Vainovska piedzima pēc Otrā pasaules kara, 1925. gadā, studēja mūziku, bet pabeidza tikai trīs kursus. Mātes spiediena dēļ apprecējās. Izšķīrās. Apprecējās otrreiz un izšķīrās. Milda Vainovska neatklāj, kāds tieši bija iemesls otras laulības šķiršanai, vien savā autobiogrāfijā min, ka vēlējusies ievērot Dieva baušļus. Milda Vainovska pirms iestāšanās Teoloģijas kursos strādājusi gan par medmāsiņu Stomatoloģijas klīnikā, gan par viesnīcas portjē, šveicari. Mildas Vainovskas dzīve nebija vis pieneņu pļava, bet šaubu, apjukumu un grēku nožēlas dzīve, kurā Dieva klātbūtne ienesa gan skaistumu, gan mieru. No Mildas Vainovskas ilgām agrā jaunībā studēt teoloģiju un uzzināt vairāk par Bībeles Dievu līdz viņas ilgu piepildījumam pagāja pusmūžs, un tomēr bērnības sapņiem bija lemts piepildīties. 1977. gadā 52 gadu vecumā Milda Vainovska iesniedza pieteikumu Teoloģiskajos kursos

Milda Vainovska tika ordinēta par palīgmācītāju Latvijas Evaņģēliski luteriskajā baznīcā 1981. gadā. Dievs veda Mildu arvien tālāk. Vēlāk mācītāja Milda Vainovska kalpoja kā metodistu mācītāja Rīgā.

Šo triju sieviešu stāsti ir līdzīgi un reizē ļoti atšķirīgi. Dieva aicinājums ir tas, kas viņas vieno. Viņas nonāca līdz savam aicinājumam pa dažādiem ceļiem, sastopoties ar atšķirīgiem dzīves izaicinājumiem, pārvarot tos, nezaudējot cerību, nepagurstot un sekojot savam Dievam līdz galam.

Mācītājas Mildas Vainovskas autobiogrāfiju aicinām izlasīt šeit.

 

 Ja Jūsu arhīvos atrodas minēto mācītāju fotogrāfijas, ļoti priecāsimies, ja padalīsieties ar tām. Mūsu e-pasta adrese ir LLSTA@inbox.lv

 

LLSTA redakcija

 

 

Foto: Latvijas Universitātes Teoloģijas Fakultātes arhīvs 
      Atpakaļ