Pārdomām par sieviešu ordināciju
 
BildeBildeBilde
 
pirmdiena, 21. 09, 2020
Par mums / Notikumi
 

2013. gada 26. janvārī apritēja 20 gadi kopš LELB ārkārtas Sinodes, kurā par LELB arhibīskapu tiek ievēlēts mācītājs Jānis Vanags
28.03.2013


2013. gada 26. janvārī apritēja 20 gadi kopš LELB ārkārtas Sinodes, kurā par LELB arhibīskapu tiek ievēlēts mācītājs Jānis Vanags, kurš kandidējot, pauda savu pārliecību pret sieviešu ordināciju. Šis lēmums bija pretrunā ar LELB 14. Sinodes lēmumu un pozitīvo balsojumu par sieviešu ordināciju.

Tas vistiešākā veidā garīgi un fiziski skāra 20 garīdznieku sarakstā (1992) esošās LELB mācītājas un LU Teoloģijas fakultātes studentes, kā arī vīriešu garīdznieku likteņus:

mācītāja Vaira Bitēna (Katrīnas, Lēdurgas, Saulkrastu-Pēterupes draudzē), mācītāja Sarmīte Fišere (Carnikavas un Ogres draudzē), mācītāja Valda Krūmāja (Dundagas un Ģipkas draudzē), mācītāja Aida Prēdele (Drustu draudzē), mācītāja Austra Reine (no ASV, pēc K. Gailīša aicinājuma - Piltenes un Užavas draudzē), palīgmācītāja Railvija Rozīte (Puzes draudzē), mācītāja Dace Rubļevska (Kuldīgas Sv. Annas, Ēdoles un Vārmes draudzē), mācītāja Berta Stroža (Konsistorijas vikāre), mācītāja emerita Aleksandra Dombure, mācītāja emerita Irma Kalēja. Teoloģijas fakultātes kalpojošās studentes ar arhibīskapa norīkojumu: Gija Brokāne (Zaubes draudzē), Ivanda Ceijere (Augstrozes draudzē), Māra Dzērve (Kandavas prāvesta A. Ālera rīcībā Tukuma draudzē), Zilgme Eglīte (Penkules draudzē), Anita Tukiša (Valdemārpils draudzē), Marika Vidiņa (Bolderājas draudzē), Aija Zvirbule (Straupes draudzē). Bez arhibīskapa norīkojuma draudzēs kalpo teoloģijas studentes Indra Skuja (Rīgas Lutera un Garkalnes draudzē mācītāja J. Rubeņa vadībā), Dace Jaunzeme (Sēlpils iecirkņa vikāre), Sandra Rozenberga (Jaunjelgavas draudzē), kā arī tās, kas, atsaucoties aicinājumam, uzsākušas studijas TF. 

Vēlākos gados arhibīskapa personiskā nostāja ietekmēja LU TF studējošās studentes nolemjot tās izvēlei - sekojot savam aicinājumam, doties emigrācijā un kalpot kā mācītājām LELBĀL, iegūstot labu izglītību, taču attālinoties no ģimenes, draugiem un samazinot iespējas atgriezties Latvijā; kalpot LELB, pieņemot nemainigās eveņģēlistes statusu un pakļaujot sevi gan administratīvai nedrošībai, gan amata brāļu emocionāli vardarbīgai (ignorēšanai, apsmieklam, necieņai pret kalpošanu) attieksmes iespējai; palikt Latvijā, bet attālināties no kalpošanas LELB; kalpot LELB  kā svētdienas skolas skolotājai, diakonijas darbiniecei, ērģelniecei, kancelejas vadītājai vai citādi bez atalgojuma vai ar minimālo atalgojumu, ierobežotām izaugsmes un izglītības iespējam. 

Izvērtējot savu 20 gadu kalpošanu arhibīskapa amatā, arhibīskaps Jānis Vanags intervijā laikrakstam Sestdiena (1.-7. februāris, 2013), tāpat kā pirms 20 gadiem, pauž uzticību vecajai ticībai un apliecina gatavību turpināt iestāties pret sieviešu ordināciju, pret abortiem un homoseksuālisma praktizēšanu.

 
      Atpakaļ