Pārdomām par sieviešu ordināciju
 
BildeBildeBilde
 
sestdiena, 19. 09, 2020
Diskusiju vietne
 
Atpakaļ

Pirmdzimtība kā arguments jautājumā par sievietes lomu"Pirmdzimtības īpašais un augstais izcēlums citu bībelisko faktu vidū nav nejaušība, bet ietiecas dziļi radības kārtībā un antropoloģijā, kur tā atklāj un personificē no vienas puses - antropoloģiskās kontinuitātes un nepārtrauktības ķēdi no tēva uz dēlu, kā mēs to redzam Vecās Derības un Jaunās Derības ģenealoģijas sarakstos, bet no otras puses - pirmdzimtība līdztekus atklāj un personificē arī šīs antropoloģiskās ķēdes izvērsumu, kur pirmdzimtība īpaši iniciē kādu būtisku un nozīmīgu aspektu, kurš tālākajās ģenealoģijas tiek, attiecīgajās robežās tikai reproducējot, nodots tālāk. Pirmdzimtības vīrišķums vai dēliskums, kā mēs to varētu saukt, atklāj un personificē dzimumu lomas antropoloģijā"./ Jānis Lūsis, 2011-09-29, citējot no teoloģiskā žurnāla Mantojums/

Vai pirmdzimtība ir arguments? Nu ja tiešām loģiski padomā?


"Pirmdzimtā” likums (jeb primoģenitūras likums, kad pirmdzimtajam bija priekšroka attiecībā pret visiem citiem bērniem ģimenē) tika periodiski pārkāpts, un galvenais, kas to mēdza pārkāpt bija Dievs pats, tādēļ, ka tas nav dievišķs iestādījums.
Atcerēsimies, Jēkabu, kurš bija otrais,
Jāzepu, kurš bija vienpadsmitais,
ķēniņu Dāvidu, kurš bija pats jaunākais,
Jāni Kristītāju pirms Jēzus;
visbeidzot, pirms Ādama tika radīti zīdītāji un viela, no kuras Ādams tika darīts par dzīvu būtni, bija zemes pīšļi. Tas fakts, ka Ieva bija izveidota no Ādama, precīzāk “uzbūvēta” (ivrita attiecīgais vārds mums saka, ka sieviete bija “uzbūvēta” no cilvēka sāna vai vienas puses, nevis ribas) paredz vienotību starp dzimumiem, bet ne pakļautību. Minēto rakstu vietu teologi atzīst par argumentu cilvēces vienotībai, klāt pievienojot arī faktu, ka Ādams, ieraugot sievieti, poētiski izsaucas – iša (ēbreju -“sieviete”), kamēr pats būdams iš (ēbreju -"vīrietis").


Rakstu ievietoja: Aļesja
     Komentēt ->
jr
Datums: 2011-10-11

Vai Ādams bija ebrejs un jau no "dzimšanas" poētiski runāja ivritā??

Alesja
Datums: 2011-10-12

Labs jautājums!

Empīriski Ādama tautību ir grūti noteikt, bet ap to laiku, kad 1.Moz. 2.nodaļa tika rakstīta, ha'adam droši vien jau runāja un rakstīja ivritā.

Droši vien kāds cits varētu precīzāk atbildēt uz šo jautājumu.

Luterānis
Datums: 2016-06-03

Apsveicu Jūs ar LELB Sinodes lēmumu, tagad varēsiet darīt Dievam ko noderīgāku un slēgt šo antikristīgo lapu.Atpakaļ

Komentēt:

vārds:

[b]text[/b] text; [i]text[/i] text [url]http://testlink.lv[/url] http://testlink.lv; [img]http://testlink.lv/bilde.jpg[/img]


Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA