Ir laiks: Eiropas Savienībai ir vajadzīga Komisijas prezidente sieviete

13. Jūl, 2019

Eiropa lepojas ar savu progresivitāti, taču sieviešu pārstāvniecības ziņā parlamentā mēs esam aiz Ruandas, Meksikas, Bolīvijas…

Vairāk nekā pirms simts gadiem mūsu pasaules daļā sievietes ieguva tiesības vēlēt, taču mēs vēl arvien neesam proporcionāli pārstāvētas likumdošanas un valdošajās institūcijās. Sabiedrība kļūst līdzīga saviem vadītājiem. Ir laiks mainīties, laiks mainīt nevienlīdzības vēsturi un lūkoties uz paritāti (vienlīdzību).

Ir laiks.

Pirms Eiroparlamenta vēlēšanām šā gada maijā Delorsas Institūts iniciēja petīciju, ko parakstīja daudzi augstos amatos esošie – sievietes un vīrieši – šajā kontinentā, paziņodami: “Mēs vēlamies tādu Eiropas vadību, kas atspoguļo Eiropu. Visu Eiropu. Arī sievietes.  … 

Līdzvērtīga pārstāvība ir ikviena interesēs. Tā nav sieviešu problēma. Taču daži vēl arvien rīkojas tā, it kā sievietes būtu minoritāte. Sievietes nav minoritāte. Sievietēm un vīriešiem ir jābūt pārstāvētiem proporcionāli, kad runa ir par Eiropas līmeņa vadību. Šajā sakarā palīdziet mums panākt, lai jauna Eiropas vadība būtu līdztiesīga. Ir pienācis laiks dzimumu ziņā sabalansētai Eiropas Komisijai. Vienādam sieviešu un vīriešu komisāru skaitam.

Vienādam sieviešu un vīriešu skaitam Komisijas prezidenta un viceprezidenta komandā. Kā arī tikpat daudz prezidējošo sieviešu, kā vīriešu Eiropas institūcijās. Tas ir tagad. Rīkojies, lai tā notiktu. Ej vēlēt.

Tas ir palīdzējis nedaudz: sievietes parlamentārietes ir 39%, 286 no 751 deputāta. Tas ir mazliet vairāk nekā iepriekš (36%). Tomēr vēl arvien mēs paliekam nopakaļ. Nopakaļ līdztiesībai. Aiz Ruandas (61,3% sieviešu), Kubas (53,1%) un Meksikas (48,2%) – aiz mūsu Eiropas pirmās skrējējas Zviedrijas (47,3% sieviešu vadošajos amatos).

 Ir laiks.

Jagoda Marinika.

© imago images

Viens no veidiem, kā varētu atlīdzināt par gadsimtiem ilgo netaisnīgumu, ir ievēlēt ne tikai vienu, bet vismaz divas, vislabāk trīs (kāpēc arī ne četras vai piecas) sievietes augstākajos Eiropas līmeņa amatos. Kandidātu vidū ir sievietes ar brīnišķīgiem panākumiem. Mēs aicinām 28 vadītājus REDZĒT sievietes kandidātes. Mainīt vecos paradumus, kas dod priekšroku tikai vīriešiem, nevis sievietēm, un tagad pirmo reizi Eiropas vēsturē dot priekšroku sievietēm pār vīriešiem. Priekšroku nevis ignorējot viņu kvalifikācijas pakāpi, bet tieši tādēļ, ka šīm sievietēm ir izcila kvalifikācijas pakāpe.

Mēs iestājamies par sievietēm dažādās lomās vispār. Ir laiks.

Bet mēs vēlamies iestāties par vienu konkrētu augstāko un vislabāk pamanāmo amatu ES institūcijās: Komisijas prezidentu. Tas ir jāieņem sievietei.

Ir laiks.

Janne Tellere.

© afp

Eiropas līmeņa politiķe ar atpazīstamību ir nepieciešama, lai padarītu Eiropu populāru visu eiropiešu paaudžu vidū. Sieviete. Ir laiks.

Lai tas būtu Eiropas ieguvums.

Ir laiks.

Lai tā kļūst par pievienoto pluszīmi, ka beidzot, beidzot Eiropa panāks otras puses tās iedzīvotāju proporcionālu pārstāvniecību, kas līdz šim nekad nav bijis. Ir laiks.

Un tad izvēlēsies vairākas no izcilajām sievietēm kandidātēm, kurām piešķirt citus amatus.

Ir laiks. Ir pēdējais laiks.

Aicinājumu ierosināja Jagoda Marinika (Vācija) un Janne Tellere (Dānija).

Parakstījušās ir savās valstīs pazīstamas sievietes:

Eva Menasse (Austrija)

Chika Unigwe (Beļģija)

Kapka Kassabova (Bulgārija)

Slavenka Drakulic (Horvātija)

Kätlin Kaldmaa (Igaunija)

Celine Curiol (Francija)

Hesna Al Ghaoui (Ungārija)

Silvia Bencivelli (Itālija)

Nora Ikstena (Latvija)

Marjolijn Hof (Nīderlande)

Bronka Nowicka (Polija)

Manuela Gonzaga (Portugāle)

Stanislava Chrobáková Repar (Slovākija)

Tanja Tuma (Slovēnija)

Karolina Ramqvist (Zviedrija)

Joanna Kavenna (Lielbritānija)

Sofi Oksanen (Somija)

Avots: Frankfurter Rundschau

Attēls © European Union 2016 – Source EP