Kinoforuma “Un Vārds tapa filma” programma:
Pirmdien, 2.04, atklāšana plkst. 17.00
Izzušana (Verdwijnen), Boudewijn Koole, Niederlande, Norvēģija, 90’, 2017 – Ekumēniskās žūrijas balva Libekā Ziemeļvalstu Kinodienās ar motivāciju: Meklējot izlīdzināšanos ar māti, fotožurnāliste atgriežas skarbajā Norvēģijas kalnu ainavā. Ar mazākā brāļa palīdzību pamazām izdodas pārvarēt abu sieviešu nerunīgumu. Caur izteiksmīgu kino un skaņu valodu režisoram izdodas konfrontēt mūs ar eksistenciāliem jautājumiem.
Diskusija ar Pītu Halma (Piet Halma – Nīderlande)
Semināri 3. un 4. aprīlī
Otrdien, 3. 04, no plkst. 14.00 seminārs „Dot Eiropai dvēseli” 14.00 Johannes Feisthauers (Johannes Feisthauer, Vācija). Mīlestība, ticība, cerība (Ekumēniskās žūrijas kritēriji 20 gadu laikā) 14.50 Pīts Halma (Piet Halma, Nīderlande) Kā filma kļūst par Vārdu; kā runāt par filmu Kafijas pause 15.30 – 16.0016.00 Dagmāra Beitnere – Le Galla. Vai mākslai ir uzdevums? Kino kā nemanāmā indoktrinācija16.50 Arne Kutše (Arne Kutsche, Vācija) Kā filmās atspoguļota piedošana un izlīdzināšanās 17.40 Rudīte Losāne (Latvija) Mākslas nozīme darbā ar notiesātajām personām alternatīvās resocializācijas programmā “Mirjama”.18.30 Diskusija
Trešdien, 4.04, no plkst. 11.00 semināra turpinājums11.00 Guntis Kalme (Latvija) Mākslinieka atbildības teoloģiskie aspekti Eiropas identitātes kontekstā.11.40 Jans Ēriks Holsts (Jan Erik Holst, Norvēģija) Norvēģijas Baznīcas kino balva “Andreas”. Līvas Ulmanes dzīve – sapnis.12.50 Anita Uzulniece (Latvija) Kinomākslas garīgas dimensijas13.30 Noslēguma diskusija
Baltijas filmu pēcpusdiena
Plkst. 15.30
1943. gada klase (The Class of 1943), Helga Merits, Igaunija, 52’ („Atcerieties mūs, kad mēs vairs neesam!” Dokumentāls stāsts par pieciem klases biedriem, kas tika iesaukti vācu armijā. Režisore pašlaik veido filmu par latviešu leģionāru.)
Diskusija – Arnis Šablovskis
Plkst. 17.00
Melānijas hronika, Viesturs Kairišs, 2016, 120’ (par gara spēku, kas palīdzēja izturēt izsūtījumu uz Sibīriju. Melānijas lomā – šveiciešu aktrise Sabine Timoteo)
Diskusija
Plkst. 19.30
Jēzus no Monreālas, (Jesus de Montreal), Denys Arcand, 1989, 120’
Jaunais aktieris Daniels tiek uzaicināts modernizēt Jēzus ciešanu stāsta apputējušo iestudējumu. Iedziļinoties Marka un Jāņa evanģēlijos, uzvedumam tiek ne tikai „iepūsta jauna dzīvība”, bet arī panākta jauna idenficēšanās pakāpe – līdz pat skatītāju tieksmei iesaistīties „spēlē”. Filmas darbība attīstās divos līmeņos – kā tuvošanās evenģēlija Jēzum un Daniela reālā dzīve kā konfrontācija ar Jēzus vēsti.
Diskusija ar semināra dalībniekiem un skatītājiem – Piet Halma
Ceturtdien, 5.04, plkst. 18.30
Dzīve bez manis (Une vie ailleurs), Olivier Peyon, Francija, Urugvaja, 2017, 96’, – Ekumēniskās žūrijas balva Manheimas/Heidelbergas kinofestivālā ar motivāciju: Kam pieder bērns?Iespaidīgā emocionālā valodā filma fokusē šo jautājumu. Tā attēlo, cik sāpīgs ir jautājuma uzdošanas process un pasvītro patiesīguma galveno nozīmi. Ētiskais uzstādījums ir kas daudz vairāk par juridisko. Protagonistu skatiens (viedoklis) beidzot atveras bērna perspektīvei un ir svarīgs viņa cieņai – ar visām konsekvencēm viņu dzīvei.
Diskusija
Piektdien, 6.04, plkst. 18.30
Marija, Michael Koch, Vācija, Šveice, 2016, 100’, Ekumeniskā žūrija atzīmēja Lokarno kinofestivālā ar motivāciju: „Marija” stāsta par kādu ukraiņu sievieti Vācijā, kura, neskatoties uz visiem šķēršļiem imigrantes ceļā, tiecas pēc labākas dzīves. Filma ir par Austrumeiropas sievietēm, kam jācīnās par izdzīvošanu, nereti pat pārdodot savu ķermeni. Marija seko savam sapnim, liekot lietā savu inteliģenci un pārliecināšanas prasmi ar lielu neatlaidību. (jaunas ukrainietes gaitas Dortmundē – ko viņa gatava darīt, pat – upurēt, lai sasniegtu mērķi – atvērtu savu salonu.)
Diskusija – kapelāne Rudīte Losāne
Sestdien, 7.04, plkst. 16.00
Slepkava ratiņos, (Tisztaszivvel), Attila Till, Ungārija, 2016, 103’– Ekumeniskās žūrijas balva Kotbusas kinofestivālā ar motivāciju: Vai Ekumēniskā žūrija drīkst apbalvot filmu par slepkavu? Patiesībā ne, arī tad ne, ja viņš sēž ratiņkrēslā. Mēs dodam savu balvu līdz nāvei nopietnai filmai, kurā galu galā nav runa pa slepkavu, bet gan par cilvēka gara spēku, par gribu dzīvot un kaislību nekad nepadoties. Patiesam varonim komiksu zīmēšana nav glābiņš, bet gan viņa māksla pieveikt dzīvi. Filmas veidotāji uztvēruši invalīda situāciju ar lielu respektu
Diskusija – mācītājs Ivars Jēkabsons
Plkst. 18.30 Lucky, John Carroll Lynch, ASV, 2017, 88’ – Ekumēniskās žūrijas balva Lokarno kinofestivālā ar motivāciju: Iecerēta kā Harija Dīna Stentona, viena no lieliskāko raksturlomu tēlotāja, godināšana, filma uzdod jautājumu par dzīves jēgu nāves priekšvakarā. Lietprātīga aktiera režisētās un ar Deivida Linča piedalīšanos iespaidīgā otrā plāna lomā filmas darbība notiek mazā pilsētiņā tuksneša malā. 91-gadīgā Stentona atveidotais Lucky/Lakijs, kaut dusmīgs, bailīgs un vientuļš, iemācās arvien vairāk mīlēt citus un beidzot – dzīves pamatā esošo garīgumu. Diskusija – mācītājs Agris Sutra
Ieeja par ziedojumiem