“Miera oāze” pret dzimtē balstītu vardarbību Jordānijā

4. Jan, 2018

Zaatari, Jordānija/Ženēva

06.12.2017.

‘Miera oāze’ Zaatari rīko 16 dienu aktīvisma pasākumus

Laikā, kad vispasaules kopiena ir mobilizējusies 16 dienu garumā rīkot aktivitātes pret dzimtē balstītu vardarbību, vīrieši un sievietes Zaatari bēgļu nometnē tā brīža miera apstākļos līdzdalīja savu pieredzi. 

Pasaules Luterāņu Federācija Jordānijā organizēja divus pasākumus, lai atzīmētu šīs 16 dienas un iedrošinātu kopienu nometnē runāt un veidot izpratni par dzimtē balstītu vardarbību. 

Viens pasākums bija organizēts tikai sievietēm, tas deva iespēju sievietēm drošā vidē līdzdalīt savu pieredzi par agro laulību un dzimtē balstītu vardarbību. Otrs pasākums nodrošināja iespēju vīriešiem, sievietēm un jauniešiem sākt dialogu vienam ar otru.

Sieviešu plānots un novadīts pasākums

Pasākumus plānoja un organizēja Zaatari nometnes sievietes. Houda, viena no tām, ir māksliniece un aktīviste, kas brīvprātīgi darbojas PLF. Viņa izstrādāja brošūras, lai varētu informēt dalībnieces par sieviešu un meiteņu tiesībām. 

Houda un viņas meita Souhaima “Miera oāzē” sieviešu 16 dienu aktīvisma pasākumā. FOTO: PLF, Jordānija 

“Es mācu mākslu un teātri vietējā skolā un izstrādāju darinājumus, izmantojot pārstrādātos materiālus,” Houda skaidro, “es arī uzrunāju sieviešu grupas par agro stāšanos laulībā un vardarbību.” 

Tikai sievietēm organizētais pasākums deva iespēju drošā vidē tām dalīties savā pieredzē par agro laulību un dzimtē balstītu vardarbību. Pieredzes līdzdalīšana var ļaut gan vardarbības upuriem, gan tiem, kas tos atbalsta, izdzīvot traumatisko pieredzi un kļūt izturīgākām – personīgi un kā kopienai.

“Es apprecējos 15 gadu vecumā, un mans vīrs mani sita, līdz es biju spiesta pamest viņu. Tagad man ir četri bērni, un es viņiem neļaušu precēties, līdz viņi kļūs pieauguši. Es nezināju, ka meitenēm ir tiesības, bet tagad zinu,” savu stāstu pavēstīja kāda sieviete. 

“Mans vīrs nomira pirms astoņiem gadiem, manas meitenes apprecējās un pārcēlās dzīvot tālu prom. Es neizeju no mājas bieži, esmu diezgan nogurusi un slima, bet man patīk nākt uz PLF un kontaktēties ar citām sievietēm un justies kā daļai no kopienas. Es sapņoju būt kopā ar savām meitām,” teica Naima. 

“Miera oāzes” dalībniece Naima pasākumā Zaatari bēgļu nometnē. Foto: PLF, Jordānija

Kopā pret vardarbību

Otrs pasākums deva vīriešiem, sievietēm un jauniešiem iespēju kopā runāt par dzimumā balstītu vardarbību. Šis globālās kampaņas vēstījums tika izpausts dziesmās, dejā, dzejā un teatrālos uzvedumos, nosodot šādu vardarbību. 

Jaunieši, kuri piedalījās PLF vadītajā psihosociālajā programmā, arī piedalījās uzvedumos.

“Es gribu būt juriste, jo es redzu daudz cilvēku, kuri piedzīvo netaisnību,” teica 13 gadus veca meitene no jauniešu programmas Miera oāzē. “Mūsu paaudzei ir nepieciešamas zināšanas, lai mēs varētu izmantot tās, atjaunojot sabiedrību, kad mēs atgriezīsimies Sīrijā.”

Rama piedalījās uzvedumā, kas tika spēlēts “Miera oāzes” pasākumā Zaatari bēgļu nometnē. Foto: PLF, Jordānija

Rama saka: “Man ir deviņi gadi, un visa mana ģimene dzīvo šeit, Zaatari nometnē. Man patīk spēlēt uz ielas kopā ar draugiem un mācīties angļu valodu skolā. Es atceros, kad es pirmo reizi iemācījos lasīt, es biju tik lepna par sevi. Kad es izaugšu, būšu angļu valodas skolotāja. Es piedalījos uzvedumā, kas māca cilvēkiem par vardarbību pret sievietēm un kādā veidā to vajag pātraukt.” 

“Miera oāze” ir droša vieta jauniešiem vecumā no 14 līdz 30 gadiem. Tā māca viņiem, kā samazināt spriedzi un negatīvās pārvarēšanas stratēģijas. Diskusijās un treniņos, ko vada paši bēgļi, dalībnieki mācās atrast risinājumu arī savām problēmām, apgūstot prasmes konfliktsituāciju vadīšanā un komunikācijā, lēmumu pieņemšanā, mediācijā (strīdu novēršanā) un pārrunās, kā arī savu emociju pārvaldīšanā.

Avots: Pasaules Luterāņu Federācija