Pirmo reizi tās vēsturē Saūda Arābija atļauj sievietēm balsot!

13. Dec, 2015

      Sestdien, 12. decembrī, sievietes Saūda Arābijas monarhijā devās uz iecirkņiem, lai piedalītos vietējā līmeņa pašvaldību vēlēšanās. Kas ir ne mazāk svarīgi, līdz ar tiesībām vēlēt sievietēm šoreiz tika atļauts arī balotēties pašvaldību vēlēšanās. Šādu iespēju izmantoja gan tikai samērā neliela daļa sieviešu, jo dažas no tām, kuras vēlējās balotēties, gluži vienkārši nevarēja tikt līdz reģistrācijas vietai tā vienkāršā iemesla dēļ, ka Saūda Arābijā sievietēm vēl arvien nav atļauts vadīt automašīnu. 900 sievietēm tomēr izdevās izvirzīt savu kandidatūru vēlēšanām (iepretim 6000 vīriešu).

      Vēlēšanu iecirkņos segregācija jeb dzimumu nošķiršana tomēr tika ievērota – iecirkņi tika iekārtoti katram dzimumam atsevišķi.

      Amal Badreldin al-Sawari (60 g.), viena no kandidātēm, sarunā ar intervētājiem atzinās, ka uzvara vēlēšanās nebūt nav tas, uz ko viņa cer. “Es domāju, ka es jau uzvarēju ar to, ka startēju,” teica kandidāte. 

      Naftas bagātā Saūda Arābija bieži lielās ar savām modernajām šoseju konstrukcijām, debesskrāpjiem un milzīgajiem lielveikaliem. Tomēr sievietes šajā valstī vēl arvien ir pakļautas vīriešiem svarīgākajās dzīves jomās, piemēram, sievietēm ir jālūdz vīriešu ģimenes locekļiem atļauja, lai pārvietotos, strādātu un apprecētos.

      Karaļvalsti pašreiz pārvalda al-Saud ģimene – karalis Salmans. Bet Salmana priekštecis Abdullah pirms četriem gadiem tika pasludinājis, ka šā gada pašvaldību vēlēšanās tiesības piedalīties būs arī sievietēm. Zīmīgi, ka Saūda Arābijas karaļvalstī pirmās pašvaldību vēlēšanas vispār norisinājās tikai 2005. gadā. Tajos, protams, varēja piedalīties tikai vīriešu kārtas pārstāvji.

      Avots: Saudi holds first ever election open to women (www.msn.com) Raksts skatīts 12.12.2015

       LLSTA