„Pilnīgi nejauša” pārrakstīšanās kļūda

5. Okt, 2013

      Šī gada 19.septembrī tika publicēta garākā un izsmeļošākā intervija ar Romas Katoļu Baznīcas Pāvestu Francisku. Acumirklī intervijas saturs tika publicēts avīzēs, žurnālos, interneta ziņās, pat iespiests brošūrā.
      24. septembrī žurnāla “America” redakcija, sakarā ar nopublicēto interviju, savā mājas lapā ievietoja sekojošu komentāru: – Sakarā ar pieļauto kļūdu agrākajā intervijas versijā, nebija izlasāms šāds teikums: „Ir svarīgi paplašināt iespējas lielākai sieviešu klātbūtnei baznīcā”.
      Vai tulku un redaktoru komanda pārklausījās? Varbūt Pāvesta teikto par sieviešu jautājumu baznīcā apzināti noklusēja?
      Žurnāla “America” galvenais redaktors priesteris Matt Malone situāciju skaidroja kā pilnīgi nejaušu kļūdu un atvainojās par notikušo.
Pirmā, kas pamanīja šo iztrūkumu intervijā, bija Nacionālā Katoļu    Reportiera pārstāve Phyllis Zagano. Zagano piebilda, ka vajadzēja varbūt tomēr pieacināt arī kādu sievieti šīs intervijas projektā, jo tajā sievietes neesot piedalījušās.

      Ironisks šķiet fakts, ka visgarākā un izsmeļošākā intervija, ko Pāvests jebkad bija sniedzis presei, izlaida tikai vienu teikumu. Turklāt šis teikums, kā izrādījās, runā par sievietēm baznīcas struktūrās un par sieviešu iespēju paplašināšanu tajās. Tas ir nozīmīgs teikums tieši tādēļ, ka visu Romas katoļu baznīcas pastāvēšanas laiku šī ekskluzīvā iespēja, atrasties visu līmeņu baznīcas struktūrās, bija tikai vīriešu dominante. 
      Ja „nejaušā” kļūda ir bijusi apzināta, tas ir bēdīgi. Tomēr vēl bēdīgāk, ja teikuma izlaišana ir bijusi neapzināta, proti, neviens intervijas komandas pārstāvis, šajā gadījumā vīrietis, nespēja sadzirdēt Pāvesta vārdus par sievietēm.

Resursi:
http://www.americamagazine.org/pope-interview (skatīta 03.10.2013)
http://www.poynter.org/latest-news/mediawire/224390/america-magazine-corrects-pope-francis-interview/ (skatīta 04.10.2013)
Sieviešu studiju kurss, KU Leuven (03.10.2013)


Aļesja Lavrinoviča