Pieskāriens brīvībai 2

14. Sep, 2013

Jau divpadsmit gadus Iļģuciema cietumā kapelāne, LLSTA priekšsēdētāja Rudīte Losāne vada pašas izveidoto Kristīgās izglītības un audzināšanas programmu Mirjama. Programma ir pazīstama ne tikai Latvijā, bet arī ārpus tās gan ar saturu, gan ar zemo recedīva procentu. No 18. septembra līdz 14. oktobrim t/c Spice 2. stāvā notiks programmas ietvaros esošās Tēlotājmākslas studijas audzēkņu darbu izstāde ”Pieskāriens brīvībai 2”.


Trojas zirgs, sievietes un impresionisms cietumā.
Iļģuciema cietuma Kristīgās izglītības un audzināšanas programma Mirjama  ir kā Trojas zirgs, kas cietuma subkultūrā ienes citādas kultūras vērtības. Vērtības, kas apskaidro dvēseli un izmaina indivīda skata punktu.
Programmas pasniedzēji, pazīstami Latvijas radošās inteliģences pārstāvji jau vienpadsmit gadus palīdz notiesātajām sievietēm iepazīt vārda spēku tā garīgumā, mūziku tās klasiskajā izpausmē, skatuves mākslu tās multifunkcionalitātē un pašām izdzīvot lugas varoņu likteņus kā aktrisēm profesionālu režisoru iestudējumos. Izglīto mākslas vēsturē un impresionismu māca iepazīst ar otas palīdzību. Apgūt rokdarbus kā lietišķu mākslu, baudīt brīvību dziedot  gospeļdziedājumus, atraisīt talantu, mācoties spēlēt dažādus mūzikas instrumentus, iepazīties ar kinematogrāfu un, analizējot galveno varoņu raksturus un rīcību speciāli atlasītās filmās, kas nominētās un apbalvotās starptautiskos kinofestivālos, atpazīt problēmsituācijas  arī savā dzīvē.
Ilgstoši darbojoties programma ir atstājusi ietekmi visā cietuma vidē.
Viena no visvairāk apmeklētākajām ir tēlotājmākslas studija, kuru iedibināja māksliniece Marta Jurjāne un vada kopā ar mākslinieci Eviju Rudzīti. Atsevišķā telpā, kur gar sienām izvietoti iepriekšējos gados gleznoti darbi, izklaidus novietoti molberti, uz galdiem saliktas krāsu paletes un viss pārējais, kas nepieciešams mākslinieka darbnīcā, katru sestdienu studijas pasniedzēju vadībā sievietes rada citu pasauli.
            Natālija:  Uz nodarbībām un pasākumiem bieži iet ķeksīša pēc , bet studija man ir tā vieta, kur gribas būt . Man vienmēr patikušas gleznas. Tikai te sapratu, ka pati gribu gleznot. Cietumā sievietes arī zīmē, bet visādus zaķīšus, rozītes un tamlīdzīgas lietas. Studijā es iemīlēju impresionismu – krāsas, gaismu, kustību.
            Lolita:  Kādā reprodukciju albumā atradu zēna portretu. Viņš bija tik līdzīgs manam dēlam, ka es uzgleznoju un man sanāca. Mājās, kaut ko pamēģināju gleznot uz tapetēm pirms remonta, bet to darīju dzērumā. Pa īstam sāku gleznot cietumā. Patīk nākt uz studiju, jo Marta un Evija prot radīt tādu atmosfēru, kāda nav nekur cietumā.
            Alla:  Pusotra stunda nodarbībā man ir par maz. Gribas gleznot visu dienu, jo tas atpūtina dvēseli. Sākumā baidījos no molberta, no eļļas krāsām, likās, ka neizdosies. Bet kad viss sāka izdoties, jutos kā bērns. Uzgleznoju puķi un priekā skrienu pie pasniedzējas. Bieži redzu sapņos, ka gleznoju. Es negribu ieiet šajā cietuma dzīvē, es gribu gleznot.
            Olga: Kad tu radi, tu burtiski aizlido domās. Tad pat nejūti, ka esi cietumā, neredzi cietuma sienas. Es nevarēju iedomāties, ka reiz gleznošu. Tagad es gribu visu mainīt savā dzīvē. Apmeklēt izstādes, teātri. Manī ir parādījusies iekšēja brīvība un pašapziņa. Esmu iepazinusi pasauli citādāku.
Tās ir tikai dažas atziņas no piecpadsmit ar brīvības atņemšanu notiesāto sieviešu pārdomām, kuras iepriekšējā mācību gadā darbojās KIAP Mirjama Tēlotājmākslas studijā un radīja pašas savus darbus.
Visā pastāvēšanas laikā studijai ir izveidojies gleznu „zelta fonds”, kurš paredzēts izstādīšanai un publiskai apskatei. Notiesāto personu darbu izstādes publiskajā telpā ir ne tikai savu prasmju parādīšana, bet īpašs veids kā uzrunāt sabiedrību tiem, kuri atrodas aiz dzeloņstieplēm tiesāti un atzīti par vainīgiem. Īpašs veids kā pateikt par savu vēlmi manīt dzīvi un būt pieņemtiem atpakaļ sabiedrībā.
Pirmā studijas audzēkņu darbu izstāde „Pieskāriens brīvībai” notika 2008. gadā galerijā „BonhanS”. Toreiz tas bija galerijas apmeklētākais pasākums.
Šogad no 18.septembra līdz 14.oktobrim studijas audzēkņu darbi būs aplūkojami T/C Spice. Izstādes „Pieskāriens brīvībai 2” atklāšanā tirdzniecības centra otrajā stāvā 18. 09. plkst. 15.00 piedalīsies Ieslodzījumu vietu pārvaldes priekšniece I.Spure, mākslinieces M.Jurjāne un E. Rudzīte, kapelāne R.Losāne un bijušās studijas dalībnieces, mūziķu grupa „Sliekšņi un griesti” kopā ar komponistu Vilni Punku un citas aicinātās personas.

R.Losāne
kapelāne