Pārdomām par sieviešu ordināciju
 
BildeBildeBilde
 
sestdiena, 15. decembris, 2018
Jaunumi
 
Šodien iesācies Adventa laiks 02.12.2018

 


Advents ir sieviešu laiks! Adventa stāsts iesākas ar Jēzus ciltsrakstiem, ko aprakstījis evaņģēlists Matejs. Mateja stāstā tie gan ir pamatā vīrieši, kas dzemdina citus vīriešus, jo Matejs dzīvoja laikā, kad konteksts par sievietes lomu tika noklusēts un fakti tika notušēti, laupot sievietēm tām pienākušos cieņu, jo sieviete kā persona pastāvēja tikai attiecībā pret vīrieti, kas viņu 'aprūpēja' (tēvs, vīrs, brālis). 

Neraugoties uz patriarhālu evaņģēlista Mateja kontekstu, kas izpaužas arī viņa stāstījumā, evaņģēlists tomēr min Jēzus ģeneoloģijā četras sievietes - Tamāru, Rahābu, Ruti un Ūrijas sievu Batšebu.

Visām četrām sievietēm reputācija nebija tā labākā. Viņas ir atspoguļotas Vecajā Derībā saistībā ar seksuāliem ārpus laulības sakariem. Jāpiebilst, ka arī vīrieši Mateja stāstā nav ideāli. Atcerēsimies, ka saskaņā ar bauslību, gan vīrietis, gan sieviete, kas pārkāpuši laulību vai stājušies ārpus laulības sakaros, bija sodāmi ar nāvi. Kas ir būtiski, Matejs stāsta par nepilnīgiem cilvēkiem, kas veido Jēzus no Nācaretes ciltsrakstus, bet līdz ar to arī Dieva Dēla ciltskoku virs zemes.

Teoloģijā ir teiciens, ka Dievs raksta taisni uz šķībām līnijām.* Tas nozīmē, ka Dieva plānā šķēršļi nespēlē lomu, vai tie būtu saucami par cilvēcisko vājumu, nepilnībām vai likteņa līkločiem. Dievs savu plānu īsteno arī tad, un, kā redzam, jo īpaši tad, kad kāds/kāda ir "salaiduši visu dēlī".

Lasot Mateja stāstu par Jēzus ciltsrakstiem, mēs tiekam iedrošināti ticēt, ka Dievam ir plāns, un šis plāns tiek īstenots nepilnīgā pasaulē, kas ir tomēr Dieva paša radīta pasaule, kurā dominē laiks un telpa, caur nepilnīgiem cilvēkiem, tomēr tiem, kas cenšas pildīt Dieva gribu. Mateja stāsts atgādina katram lasītājam katrā laikmetā, ka neatkarīgi no tā, vai ejam taisni, noejam līkumu vai iebrienam grāvī, Dievs visu kontrolē. Viņš raksta taisni uz šķībām līnijām cilvēces vēsturē. Dievam ir savs laiks. Un Dieva noliktajā laikā notiek Pestīšana, kuras vēsturē piedalījušes pavisam nepilnīgi cilvēki.

 

Aicinām Jūs palasīt mūsu arhīva rakstu par Ievu un Mariju - divām sievietēm, diviem likteņiem, diviem pretstatiem, kuras vieno cilvēces vēsture un Pestīšanas vēsture. 

 Latvijas Luterāņu šieviešu teoloģu apvienība novēl jums cerību un mieru šī Adventa laikā!

 

 

* vieni avoti šo teicienu piedēvē Sv. Terēzei no Avilas, bet citi avoti atsaucas uz to kā portugāļu sakāmvārdu.ANO atgādina - vardarbība pret sievietēm vēl arvien ir cilvēces sērga!
25.11.2018

Šodien, 25. novembrī, ir starptautiska diena pret vardarbību, kas vērsta pret sievietēm. Statistika rāda, ka pasaulē 80% gadījumu sievietes par piedzīvoto vardarbību izvēlas klusēt un neziņot.

Lasīt vairāk ...


Tagad esam arī Youtube vietnē
22.11.2018

Latvijas Luterāņu sieviešu teoloģu apvienībai tagad ir savs Youtube kanāls video materiālu izvietošanai!

Lasīt vairāk ...


LLSTA sveic Latvijas 100.gadē!
18.11.2018

Lasīt vairāk ...


Starp mums, sievietēm, runājot. Džemma sarunājas ar Rudīti Losāni. Podkāsts.
13.11.2018

ordinācijas aizliegums - "..tas nav saistīts ar bibliskām patiesībām, bet šo teoloģiju ir veidojuši pamatā vīrieši, kuriem ir bailes no sievietēm un kuriem ir sociāli un psiholoģiski aizspriedumi par sievietēm.."

Lasīt vairāk ...


Sieviešu ordinācijas jautājums Austrālijā nesasniedz 2/3 Ģenerālās sinodes atbalstu
02.11.2018

Neskatoties uz to, ka Austrālijas Luterāņu baznīcas sinodē reģistrēto balsstiesīgo (401) vairākums, t. i., 240 personas jeb 59,8%, nobalsoja par sieviešu ordināciju, nepieciešamās 2/3 balsu netika sasniegtas.

Lasīt vairāk ...


Quo vadis LELB? Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas dalība Pasaules Luterāņu Federācijā un Starptautiskajā Luterāņu Padomē.
01.11.2018

Kopš 1963. gada LELB ir bijusi PLF locekle; tagad tā plāno kļūt par SLP dalībnieci. Kas šīm abām starptautiskajām organizācijām ir kopīgs un kas – atšķirīgs?

Lasīt vairāk ...


PLF Asamblejas galvenajam runātājam ārstam Mukvegem ir piešķirta Nobela miera prēmija
31.10.2018

Mūsu uzdevums – kā Mārtiņa Lutera mantiniekiem – ir izdzīt ar Dieva vārdu visus mačisma dēmonus, kas ir apsēduši pasauli, lai sievietes, kas ir vīriešu necilvēcības upuri, varētu piedzīvot savā dzīvē Dieva valstību, – Nobela miera prēmijas laureāts dr. Deniss Mukvege. Foto: PLF/Albins Hilerts

Lasīt vairāk ...


“Vienotība sakņojas Dieva misijā pasaulē”
30.10.2018

Septembrī Bāzelē, Šveicē norisinājās Eiropas Protestantu baznīcu kopienas (EPBK) Ģenerālā asambleja. Foto: Olivers Hohštrāsers/EPBK

Lasīt vairāk ...


Sirdsvēlme – apmācīt mūsu ļaudis
30.10.2018

Attēlā - Kristus Luterāņu baznīcas Indijā locekļi pielūdz Dievu bungu pavadījumā baznīcas ārpusē. Baznīca tika pieņemta sadraudzībā šā gada Pasaules Luterāņu Federācijas (PLF) padomes sapulcē. Foto: PLF/Filips Loks

Lasīt vairāk ...

Arhīvs
2018 (70)   
2017 (58)   
2016 (29)   
2015 (72)   
2014 (61)   
2013 (33)